Ako mať život, ktorý vám prináša radosť, šťastie a v neposlednom rade aj zdravie

Cítite sa stratení? Máte pocit, že potrebujete nájsť zmysel života?

Otázky, ktoré si pokladajú ľudia, ktorí si prešli rôznymi etapami v živote a cítia, že svoj život nežijú, ale skôr prežívajú. Aj v tomto prípade existuje riešenie. Ak sa nachádzate v podobnom stave, je čas zobrať život do svojich rúk. Aby to nebolo o tom, že niekto za vás rozhoduje, čo máte robiť a kedy máte robiť. Na jednej strane veľmi pohodlné riešenie, ale vo finále žijete život niekoho druhého. Ak vám to nevadí, je to v poriadku. Ale ak máte pocit, že tam na vás čaká niečo lepšie (ale nie ste schopní to sami zistiť), v rámci tohto článku vám prinášam fungujúce a mnou overené riešenie.

Nebudem vám sľubovať výsledok, ktorý sa dostaví okamžite. Pretože ak žijete v podobnom nastavení roky, tak si viete predstaviť, že aj zmena do nového nastavenia prichádza pomaly. KROK PO KROKU. A to si vyžaduje TRPEZLIVOSŤ, ODHODLANIE a KONZISTENTNOSŤ. 

1. KROK – čas pre seba

Nájdite si čas, kedy nie ste nikým a ničím rušení. Ak vám naskočila hneď otázka: „ALE KEDY, keď nemám čas….“, tak hneď na ňu zabudnite. Keď ste naozaj odhodlaní urobiť niečo so svojím životom, ten čas si nájdete.

Príklad:

 • Môžete si nastaviť budík o 30 minút skôr. Tento čas využijete na premýšľanie o tom, čo vám prináša radosť. Čo je to, čo by ste chceli v živote robiť?
 • Ak nie ste ranný typ, nájdite si ten čas po práci. 
 • Ak máte malé deti t.j. po práci ich máte na starosti, nájdite si čas pre seba, keď zaspia.

Namiesto pozerania TV, môžete tento čas využiť zmysluplnejšie. Zistíte, že máte veľa minút k dobru. Ja sama TV pozerám len vtedy, keď potrebujem vypnúť od všetkého. Nájdem si „ľahký“ žáner pri ktorom nemusím premýšľať a pozerám. Inak využívam večerný čas na čítanie kníh, vzdelávanie. 

2. KROK – vyberte si jednu oblasť v živote, na ktorú sa potrebujete zamerať

Poznáte „wheel of life“? Je to koleso, ktoré sa skladá z 8 kategórií: 

 1. Priatelia
 2. Práca
 3. Financie
 4. Zábava
 5. Zdravie
 6. Rodina
 7. Vzťahy
 8. Osobný rozvoj

V prípade, že sa vám niektorá z kategórií nehodí, kľudne si ju vymeňte. Podstatné je, aby to sedelo vám. Je to vaše koleso, ktoré vám pomôže nájsť zmysel života. Urobte teraz nasledovné: priraďte každej oblasti číslo od 1 po 10 (s tým, že 1 = najhoršie a 10 = najlepšie). Príklad: priatelia – 7 bodov, Práca – 4 body, Financie – 8 bodov a postupne budete mať očíslovanú každú kategóriu.

Vyberte si 1 z nich, ktorej ste priradili najnižšie číslo a na tú sa začnite sústrediť. Prečo 1 z nich? Pretože ak by ste sa sústredili na viaceré naraz, dokázali by ste v tom tempe zotrvať pár dní resp. týždňov, ale neskôr by ste to vzdali. Nemali by ste čas sa poriadne sústrediť ani na 1 z nich a bolo by to kontraproduktívne. Nie je podstatná kvantita ale KVALITA.

3. KROK – vizualizácia

Máte vybranú 1 kategóriu. Prichádza rad na snívanie. Alebo ak ste čisto racionálny typ, môžete si povedať: Ako chcete, aby vybraná oblasť života vyzerala? Príklad: peniaze. Radi by ste zarábali viac peňazí. Vyberte papier a napíšte aká ideálna suma by to mala byť. Prečo potrebujete toľko zarobiť? Všetko rozpíšte (pretože hypotéka, pretože dovolenka, deti…). 

4. KROK – cesta ako to dosiahnuť

Vyhradili ste si čas pre seba a zistili ste, čo by ste radi v živote zmenili. Prostredníctvom kolesa ste rozpoznali oblasť, v ktorej sa potrebujete a chcete posunúť ďalej. Oblasť, ktorá potrebuje zmenu. V rámci vizualizácie ste si mohli zasnívať a predstaviť si „ideálny“ stav, ktorý by ste radi v živote dosiahli. A teraz ostáva tá najdôležitejšia časť a tou sú kroky. AKČNÉ KROKY. Vypíšte si na papier, čo všetko potrebujete urobiť, aby ste mohli zarábať toľko peňazí, ktoré ste si vysnívali v kroku 3. Čo všetko vás napadne? Popustite fantáziu. Napr. zmeniť prácu, ísť za šéfom a prediskutovať si s ním zvýšenie platu, znížiť výdavky t.j. síce budete mať plat rovnaký, ale zároveň aj toto je možnosť, ktorá prichádza do úvahy atď. 

Tieto kroky nemusia byť „konské“, ale kľudne aj malé. Pretože, ak by ste si nastavili nereálne ciele, tak po mesiaci to môžete vzdať. A budete ešte viac nešťastní, ako ste boli predtým. Zároveň budete pociťovať zlyhanie a to asi nechcete. Radšej vykračujte pomaly ale isto. 

5. KROK – deadline (termín dosiahnutia cieľa)

Dokedy toto všetko chcete dosiahnuť? Napíšte si konkrétne dátum. 

Toto bol 5 krokový návod, ktorý vám dopomôže nájsť zmysel života. Pomôže vám ako zistiť, na ktorú oblasť v živote sa potrebujete zamerať. A ak to nedokážete sami, vždy môžete požiadať o pomoc svojich blízkych, alebo môžete vyhľadať externého sprievodcu, ktorý vás veľmi rád prevedie touto cestou. Znak vyspelosti je aj schopnosť prijať pomoc. Schopnosť požiadať o pomoc. 

Pamätajte si: V jednoduchosti je krása. Netreba chcieť všetko hneď. Treba začať v 1 oblasti a potom pokračovať na ďalšiu. A na konci roka zistíte, že ste urobili obrovský POKROK vo svojom živote. V prípade, že by vám tieto kroky nestačili, mám pre vás pripravený NÁVOD, ktorý vám pomôže získať v živote to, po čom túžite>>>:

 

Držím vám palce a budem rada, ak sa v prípade potreby, obrátite aj na mňa. Pomáham ľuďom objaviť ich potenciál a dary, s ktorými sa narodili. Všetky služby, ktoré ponúkam, nájdete aj na>>>.