Ako zvládnuť zmeny v živote

(Čo najhoršie sa môže stať, keď sa odhodláte k zmene?)

 

So zmenami sa stretávame v živote veľmi často. Niekedy s menšími, inokedy s väčšími. Niekedy očakávané, inokedy neočakávané. Zmeny spojené s prílevom emócií či už príjemných, alebo aj menej príjemných. Zmeny pozitívne, alebo aj negatívne. Čas väčšinou ukáže, prečo nám tieto zmeny prišli do života. Hlavne tie, ktoré sme nečakali a môžu sa javiť ako blesk z čistého neba. A potom sú tu zmeny, ktorých iniciátorom sme my sami, pretože cítime, že sa potrebujeme pohnúť ďalej, alebo len tak….zmeniť „vzduch“.
Poďme sa spoločne pozrieť na 2 typy zmien.
  1. Zmenu, ktorú potrebujeme v živote urobiť, ale stále sa jej vyhýbame.
  2. Zmena, ktorá príde do nášho života ako blesk z jasného neba.

 

Ad1)
Zmena resp. zavedenie fyzickej aktivity do života.

Telo

Keď ste boli mladí mali ste telo a organizmus, ktorý fungoval ako hodinky. No postupne zisťujete, že to tak nie je. Predtým vám stačilo ísť raz za čas do posilňovne, alebo si ísť zabehať a mali ste ploché brucho. Teraz idete 2x do týždňa na cvičenie a nevidíte žiadny výsledok. A zamýšľate sa, že čím to je, že to prestalo fungovať. Áno je tu metabolizmus. Ale je tu aj druhá stránka mince. Robíte ten istý šport dlhé roky? Robíte stále to isté (napr. beh) a ani ste nepomysleli si vyskúšať niečo nové, iné? Iný typ, ktorý by prospel vášmu telu lepšie ako ten rokmi poznaný beh. Je možné, že vaše telo si už zvyklo a tým pádom nereaguje tak, ako by ste chceli. Čo s tým? Skúste sa poobzerať po iných ponukách aké športové programy majú.

Možno zistíte, že vo vašej blízkosti organizujú box, ktorý by vám priniesol presne to čo teraz potrebujete. Iná dynamika, iný pohyb, ale aj iné priateľstvá do života. Zároveň posilníte prepájanie hemisfér, pretože nepôjdete tou istou trasou ako pri behu, ale budete nútený vypnúť vášho autopilota, ktorý pozná dokonale každú zákrutu, každý strom, ktorý míňate pri behu.

Sama som vyskúšala viacero druhov športu v priebehu 20 rokov. A nebolo to tým, že hľadám. Ale doslova som išla pocitovo, podľa toho, čo si telo pýta. A záležalo od časových možností, ktoré som popri pracovných povinnostiach mala.

Do 18 tich vo svojej mladosti to bol volejbal – tímový šport, ktorý mi doslova pomohol ku zdraviu, ale aj udržanie kondície. Po 20tke, kedy som začala pracovať (t.j. dlhé sedenie za počítačom) som mala doslova pretlak energie a potrebovala som ju zo seba dostať von. Ideálnym športom, ktorý spĺňal toto kritérium bolo taebo. Je to šport pri ktorom spálite toľko kalórií, doslova vyskáčete nepotrebné emócie po celom dni v práci. Po 30tke prišli na rad deti a spomalenie v podobe pilatesu a jogy. Pretože keď nemáte prebytok času a ani energie, hľadáte možnosti, kde si oddýchnete, ale zároveň získate energiu. Športy, ktoré vám prinesú harmóniu, spevnenie tela, ale aj možnosti na sebareflexiu. Po 40-tke sa vaše telo dostáva do stavu, kedy hľadáte fyzickú aktivitu, ktorá vám doplní to čo vám chýba. Napr. taký tanec. Je to pohyb, ktorý nie je úplne štandardný, pretože zapájate iné svaly. Krútite viac bokmi a posilňujete svoju ženskú energiu. Pre ženy, ktoré väčšinu svojho času trávia v mužskom kolektíve, je to ideálne strávený čas. Zároveň čerpajú energiu zo svojich ženských „kolegýň“ a vnášate jemnosť do svojho života.

Ak sa stále vyhýbate zmene v tejto oblasti, verte, že zmenou viacej získate ako stratíte. Netreba sa držať toho istého, ale prihliadať na vaše aktuálne potreby. Iné potrebuje vaše telo, keď ste mladá, iné keď ste čerstvá mamička a iné, keď ste žena v zrelom veku. Nielenže sa naučíte niečo nové, ale vám do života môžu vstúpiť nové priateľstvá, ktoré vám vyčarujú úsmev na tvári.

Ad2)
Zmena, ktorá príde do nášho života ako blesk z jasného neba.

Pracujete dlhé roky v spoločnosti. Vykonávate svoju prácu s najlepším svedomím a vedomím. A raz netušiac vám príde pozvánka do kalendára od šéfa, alebo od kolegyne z ľudských zdrojov. Dozvedáte sa, že pre organizačné zmeny sa budú musieť s vami rozlúčiť. Ako blesk z jasného neba sa dozvedáte, že do 2 mesiacov nemáte prácu. A zrazu tá istota, ktorú ste doteraz mali, sa vám rozpadne ako domček z karát. Až doma vám začne dochádzať, čo sa to vlastne stalo. A s tým prichádzajú nečakané emócie – možno hnev, možno plač, možno zúfalosť…Čo teraz… Tým, že ste to nečakali o to silnejšia je táto emócia, ktorú potrebujete spracovať. Emócia, ktorá vychádza zo strachu z nepoznaného. Z komfortnej zóny je tu zrazu diskomfort.  Toto je typ zmeny, ktorú ľudia nemajú rady. Pretože je to niečo, na čo zrazu nemáte vplyv. Deje sa to mimo vás. Niekto iný „cudzí“ rozhodne o vašom osude, živote a ďalších krokoch. A vy cítite, že nemáte zrazu kontrolu nad svojím životom. Vaše ego dostáva zabrať.

Čo v takom prípade?
  1. Začnite sa sústrediť na to, čo zmeniť môžete. T.j. na to čo v rukách máte. A to je váš život. Môžete sa cítiť na pár dní, týždňov ako obeť (že prečo ja…??), ale potom vezmite život do vlastných rúk. S odstupom času zistíte, že zamestnávateľ vám vlastne urobil službu a vám príde do života niečo oveľa lepšie.
  2. Máte 1-2 mesiace na to, aby ste zistili čo ďalej. Ak ste pracovali doteraz intenzívne bez dlhšej prestávky, možno nastal čas na dlhšiu prestávku, dovolenku. Spomeňte si na dni, keď ste hovorili: „Ak by som mal/a čas, urobil by som toto… Ak by som mal/a viac času, išla by som tam…“. Teraz to prišlo. Dostali ste od života priestor a možnosť pretaviť váš sen, túžbu do reality. Tak ju využite.
  3. Úrad práce tu vždy bol aj bude. Máte nárok sa zaregistrovať a užívať si „benefit“ v podobe príspevku v nezamestnanosti. Zároveň úrad ponúka veľa kurzov, ktoré môžete počas toho času využiť. Stačí sa len tejto myšlienky otvoriť. Pretože toto nie je o hanbe, ale o hľadaní možností. O tom, že je tu niečo iné.
  4. Môžete vyhľadať externú pomoc, ktorá vám pomôže utriasť si myšlienky a vidieť veci z nadhľadu. Spoločne zistíte, že táto zmena je nakoniec pre vás prospešná a mala prísť už dávnejšie.
  5. Alebo si môžete na úvod kúpiť knihu od Dale Carnegieho – Ako sa zbaviť starostí a začať žiť a načerpať inšpiráciu.

 

Toto boli 2 príklady zo života a pozrime sa aj za scénu.

PREČO NIEKTO UROBÍ VO SVOJOM ŽIVOTE ZMENU ĽAHKO A PREČO TO NIEKOMU TRVÁ DLHŠIE?

Čo všetko ovplyvňuje naše rozhodnutie:

DÁTUM NARODENIA

Keď sa narodíme, sme ako nepopísaný papier. Jediné čo má na nás vplyv je náš dátum narodenia. Nie sme ešte ničím ovplyvnení (výchovou, prostredím, kamarátmi).

Príklad:
– Ak máte v dátume narodenia 3, akceptujete vo svojom živote zmeny oveľa ľahšie, ako človek, ktorý ju v dátume nemá.
– Ak máte v živote 5, ľahšie sa odhodlávate urobiť v živote zmenu, ako ten, ktorý ju nemá. Toho treba jemne postrčiť.
– Ak máte v dátume narodenia 2, predtým ako urobíte zmenu, zvažujete pre a proti. Prihliadate na členov rodiny, alebo ľudí vo svojom okolí.
– Ak máte v dátume narodenia 8, tak na to, aby ste urobili zmenu v živote, potrebujete vážny dôvod. Nepresvedčí vás niekto len tak, zmeniť váš názor.  Idete síce do akcie, ale potrebujete byť s tým veľmi stotožnení.

ZNAMENIE

To v akom znamení sme sa narodili, má tiež vplyv na to či dokážeme robiť zmeny ľahšie. Pretože každému znameniu prináležia živly (zem, voda, vzduch, oheň).

Príklad:

Zemité znamenia – Býk, Kozorožec, Panna – sú znamenia, ktoré majú radi istotu a trvá im dlhšie, kým sa stotožnia s niečím novým. Samozrejme aj tu platí, že čím viac sa vystavujeme zámerne zmenám, ide nám to ľahšie.
Vzdušné – Blíženec, Váhy, Vodnár – tí sú doslova ako vzduch. Sú rýchlejší v rozhodovaní. Spontánni a aktívni.
Ohnivé – Baran, Lev, Strelec – aktívne, veľmi činné znamenia, ktoré keď si niečo dajú do hlavy, tak idú za tým. Neboja sa zmien. A keď sa náhodou boja, je možné, že nemajú 3 v dátume narodenia.
Vodné – Rak, Škorpión, Ryby – tí potrebujú istotu na to, aby tú zmenu urobili. Čiže je to niečo medzi zemitým a vzdušným znamením. Nejde to až tak ľahko. Ale keď sa rozbehnú, potom im už nič nestojí v ceste.

PROSTREDIE

Ľudia, ktorým záleží veľmi na prostredí v ktorom žijú. Berú ohľad na svojho partnera, deti, rodičov. Sú aj nadmieru empatickí a ich potreby sú na druhom mieste. Čo netvrdím, že je zle, ALE.

OTÁZKA JE – PREČO VÁM BRÁNI PROSTREDIE OD UROBENIA ZMENY?
JE V TOM STRACH? ČO JE ZA TÝM?

VÝCHOVA

To je veľká téma a je pravda, že má na človeka veľký vplyv.

ALE
Môžeme sa na ňu vyhovárať, ale aj nemusíme.

Príklad: Rodičia sú bojazliví, úzkostní a urobili by pre dieťa aj posledné. Z dieťaťa vyrastie mierne ustráchaný jedinec.
Môže sa takýto jedinec zmeniť?
Samozrejme, že áno. LEN MUSÍ CHCIEŤ… on je zodpovedný za to, akým smerom sa bude jeho život vyvíjať. Nikto iný.

50:50 SRDCE VS ROZUM

Áno môžeme zaradiť aj intuíciu a riadiť sa ňou. Čiže nasledujeme srdce. Niekedy to môže byť to najlepšie riešenie, ktoré urobíme. Rozum je dobrý vtedy, keď sú zahrnutí aj iní členovia rodiny (nie egoisticky, ale empaticky).

Myšlienka na záver:
Vedzte, že každá zmena, ktorá vám do života príde, je presne tá, ktorú máte zažiť. Pretože život má pre vás prichystané len to, čím si potrebujete prejsť. A ak ste v danej oblasti, práci, či vzťahu prešli všetkým čím ste mali t.j. prešli ste potrebnou lekciou, potrebujete sa posunúť ďalej. Vaša duša vás jemne a nenásilne posúva presne tam, kde máte byť. A keď nepočúvate, tak pritvrdí (a môže to byť aj v podobe výpovede od zamestnávateľa).

 

Otázka, ktorú si môže položiť každý z vás, keď ste vystavení pred neľahkú zmenu: „Čo najhoršie sa môže stať, keď sa k zmene odhodláte?“

Veľakrát zistíte, že výsledok nie je až taký odstrašujúci, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ako vám môžem pomôcť ja?

Prostredníctvom poradenstva/mentoringu, pri ktorom používam numerológiu zisťujem cez váš dátum narodenia poslanie, vašu životnú cestu, silné stránky. Oblasti, ktoré vám pomôžu pri smerovaní v živote, v partnerstve, alebo aj podnikaní. Zároveň sa pozriem na životné obdobie (tzv. ročnú vibráciu), ktorým prechádzate, pretože má veľký vplyv na to, ako sa cítite. Pozrieme sa spoločne aj na lekcie, ktorými prechádzate a pochopíte prečo sa vám dejú veci, ktoré sa vám dejú. Po teórii nasledujú praktické kroky, ktoré si spoločne zadefinujeme.