Čo nám hovorí telo?
Počúvate signály svojho tela alebo to často preženiete a výsledkom je, že vám dá organizmus stopku?
Čo sa to vlastne s naším telom deje, keď ochorie? Prečo sa nám choroby vracajú?
Viac o tom, ako žiť v zdraví, sa dočítate v tomto článku.
Predstavte si situáciu, že ochoriete. Jeden mesiac je to chrípka, iný nádcha a o pol roka k vám opäť zavíta do domu vírus či pán bacil. Váš imunitný systém je oslabený a frekvencia chorôb sa u vás zvyšuje. Každý z vás prechádzate obdobiami, kedy toho máte naloženého viac než dosť. V práci, v domácnosti. Ste v ustavičnom zhone, kolotoči a idete. Idete ako taký zajačik duracell a nepripisujete týmto signálom, ktoré vám telo dáva, pozornosť. Lebo na zamýšľanie sa, nemáte jednoducho čas.
Poviete si pre seba – ok, je to len vírus, je to len bacil a zachvíľu to prejde. Ono to aj prejde, o tom niet pochýb. Tu sa skôr vynára otázka: „Prečo sa to opakuje?„
Poďme pekne po poriadku. A začnime od toho, čo sa to vlastne s našim telom deje, keď ochorie. Nebudem písať o diagnózach, alebo nebudem používať cudzie slová. Mám rada jednoduchosť t.j. hovoriť a písať ľudskou rečou. Aby ste nemuseli pri čítaní používať slovník cudzích slov.
Telo s nami hovorí
Telo počas choroby vám dáva signál. Signál, ktorý hovorí, že niečo nie je s „kostolným“ poriadkom. Znamená to, že sa vychýlilo zo svojho stredu a nakoľko telo nevie rozprávať, má svoj vlastný jazyk. Jazyk ktorým upútava pozornosť. Čo vám budem hovoriť…Je to veľmi inteligentný stroj, ktorý nám slúži celý život. A jediné po čom to naše telo túži, je byť zdravé. A na to, aby bol tento „stroj“ v poriadku, potrebuje pravidelnú údržbu. Tak ako chlapi sa starajú o svoje autá (každý týždeň umývarka, vyleštená palubovka, povysávané koberčeky…), tak aj ženy sa starajú o svoj zovňajšok (pekné tričko, farebná sukňa, k tomu vhodný make-up). Robia to akosi automaticky, pravidelne, bez veľkého premýšľania. Bez zamýšľania sa nadtým či je to potrebné, alebo nie. Robia to preto, lebo im to dáva dobrý pocit. Pocit, že sa cítia dobre, že vyzerajú dobre, že im to prináša radosť. Dám tomu prívlastok „vonkajšia údržba“.
Ale keď príde rad na „vnútornú údržbu“ – pozornosť venovaná samotnému zdraviu, prichádza nepravidelnosť. Prvotné signály v podobe nádchy sú prehliadané. Druhotné signály v podobe chrípky sú prehliadané. A telo opakovanie vysiela signály (tiché s.o.s)….A tíško hovorí: halóoo som tu. Všimni si ma. Niečo nie je v poriadku. A kontrólka začína blikať.
Ako ľudia pristupujú k svojmu zdraviu
- Tí, ktorí idú za doktorom, aby im predpísal lieky, aby sa čím skôr vyzdraveli (najlepšie antibiotiká na 24h. Aby to mali čo najrýchlejšie za sebou). Lebo povinnosti v práci nepočkajú, lebo včera už bolo neskoro.
- Tí trúfalejší zalovia v domácej lekárničke a nasadia si antibiotiká svojpomocne. Nájdu otvorenú krabičku z minula (tí uvedomelejší si pozrú dátum expirácie) a naordinujú si kúru svojpomocne (bez predošlej konzultácie s doktorom).
- Iný typ vyhodnotí, že tentokrát ešte nepotrebuje doktora a skúša sa vyzdravieť v domácom prostredí. Ale keď už je zle, radšej vyhľadá odborníka.
- Posledná skupina sú tí, ktorí sa spoliehajú na múdrosť svojho tela a skúšajú rôznu alternatívnu medicínu, s ktorou majú skúsenosti z minulosti. Vedia a majú overené v praxi, že im tento postup funguje.
Aký postup myslíte, že je správny?
Každý sme jedinečný. A to čo funguje jednému, nemusí druhému. A preto sa riaďte podľa seba. Ja osobne sa prikláňam k bodu číslo 3. Na začiatku dôverujem svojmu telu, vnímam ho, počúvam ho čo sa mi snaží povedať. A keď cítim, že choroba neustupuje a potrebujem odborníka, vyhľadám doktora. Ale prvotne preberám zodpovednosť za seba a svoje telo. Pretože ja ho poznám najlepšie. Ale zároveň som si vedomá toho, že keď je čas vyhľadať odborníka, urobím tak. Hľadám zlatú strednú cestu.
Bod č. 3 sme si rozvinuli.
A nakoľko sa jedná o článok v časopise Balans, rada by som sa povenovala ľuďom z bodu č. 1.
(„Tí, ktorí idú za doktorom, aby im predpísal lieky, aby sa čím skôr vyzdraveli (najlepšie antibiotiká na 24h. Aby to mali čo najrýchlejšie za sebou). Lebo povinnosti v práci nepočkajú, lebo včera už bolo neskoro“).
Spoliehať sa len na druhých?
Ako pomôcť niekomu, kto sa spolieha len na druhých?
Dá sa vôbec pomôcť niekomu takému, ktorý si možno aj tak v duchu hovorí: „Ty nevieš o čom rozprávaš. Tvoja imunita je silná…“
Veľakrát si na to človek potrebuje prísť sám. V niektorých prípadoch, keď je uvedomelý jedinec, si prečíta článok a vtedy si povie, že teraz je ten správny čas vziať zdravie do svojich rúk.
Preto aj ja teraz neradím, ale píšem z vlastnej skúsenosti. A je už na vás, aký ďalší krok vo svojom živote urobíte. Pretože je to vždy 50:50. Niekedy potrebujeme prijať pomoc zvonku, aby sme ostatné už zvládli sami.
Zlatá stredná cesta
Najbližšie, keď vás drapne dáka choroba – skúste sa zastaviť, spomaliť a porozmýšľať čo to múdre geniálne telo sa Vám snaží povedať. Neudeje sa to SAMO. Neudeje sa to cez noc. Ani čarovná palička tu nemá svoje miesto.
Treba sa pozrieť na príčinu toho všetkého. Hľadať v sebe a nie v okolí. Pretože je veľmi ľahké sa spoliehať len na zázračný liek a čakať na jeho účinok. Je oveľa ľahšie si nechať predpísať liek, ktorý zaúčinkujem do 24h, ako hľadať príčinu a pracovať na jej odstránení. Čo zaberie oveľa viac ako len 24h.
Treba priložiť ruku k dielu a začať sa zaoberať svojím zdravím. Telo a zdravie máme len jedno. Preto si to naše telíčko treba hýčkať, starať sa o neho. Nehovorím o extrémoch (že hneď teraz sa prihlásite na Ultra maratón), alebo začnete držať hladovku. Tu ide o nájdenie zlatej strednej cesty. Nájdenie riešenia, ktoré je vhodné len a len pre Vás.
Postupnými krokmi sa naučiť vnímať svoje telo:
– Napr. keď niečo zjete a cítite sa potom plní, nafúknutí…tak druhýkrát si to nedávajte. Prečo? Vaše telo to nechce a dáva vám signál.
– Ste permanentne unavení? Choďte skôr spať…Ak ste nočné typy, v poriadku. Nemusíte ísť o 2 hodiny skôr. Stačí aj 30 minút.
– Bolí vás hlava, pretože ste analytický typ a myšlienky vám idú v hlave non-stop? Skúste meditáciu či už hudobnú, alebo vedenú (záleží od typu človeka. Niekto potrebuje počuť hovorené slovo, iný len hudobný doprovod).
Netreba chodiť do extrémov. Vždy si nastavte reálne ciele. Ak si dáte latku príliš vysoko a nepodarí sa Vám tam dostať, budete smutný, deprimovaný…A vrátiť sa opäť na začiatok. Zvoľte si cestu, ktorá je pre Vás tá najlepšia. Skúšajte, „hrajte“ sa s tým. Ale hlavne niečo urobte. Nespoliehajte sa len na to, čo vám povedia druhí, pretože oni to vaše telo nepoznajú. Vy s ním žijete non-stop.
Iný uhol pohľadu
A pamätajte si: Nič nám z neba nespadne zadarmo…
Čokoľvek čo robíme či už sa to týka práce, alebo svojho zdravia, vždy je potrebné priložiť ruku k dielu. To, že niekto je zdravý je výsledok toho, že sa o to zdravie stará. Nečaká na čarovný prútik. A aj v tomto platí – všetko s mierou. Sú situácie, kedy treba vyhľadať odborníka, sprievodcu. Pretože nám pomôžu nasmerovať a vidieť veci iným uhlom pohľadu. Hlavne vtedy, keď sa točíme v bludnom kruhu. A keď tú pomoc dostanete, potom nastáva chvíľa pre vás. Už je to na vás ako budete ďalej pokračovať.
Ak sa totiž spoliehate vo všetkom len na doktorov, sprievodcov, terapeutov, poradcov a prídete domov a vrátite sa späť do normálu, ťažko sa vám v živote niečo zmení. Ak sa aj zmení, nebude to natrvalo. Je to 50:50.
50 môžete získať pomoc zvonka a 50 je na vás. Je to len a len vaša voľba: Tvorca vs obeť.
A na záver prikladám malé relaxačné cvičenie, ktoré je súčasťou mojich večerou. Možno vás inšpirujem:
Večer pred samotným zaspaním ležím na chrbte a v hlave si prehrávam celý deň a rekapitulujem si svoj deň. Čo sa podarilo. Či som mala dáky diskomfort (bolesť hlavy, nervozita) a premýšľam nad príčinou. Keď si ju zvedomím, v duchu si poviem ako som mohla reagovať na situáciu inak. A keď sa mi podobná situácia objaví znova, vedome si dám stopku, aby som sa vyhla reakcii z minulosti, ktorá mi ten diskomfort spôsobila. A potom nasleduje krátke dychové cvičenie: jedna ruka na bruchu a druhá na hrudi. A dýcham pomaly do ruky na bruchu. Len dýcham plynule, pomaly, tak ako sa mi žiada. A relaxujem. Doslova vypínam a zaspávam.
K tomu všetkému mám pre vás praktický návod, ako môžete v živote získať to, po čom túžite:
Ako vám môžem pomôcť ja?
Prostredníctvom poradenstva/mentoringu, pri ktorom používam numerológiu zisťujem cez váš dátum narodenia poslanie, vašu životnú cestu, silné stránky. Oblasti, ktoré vám môžu dopomôcť pri smerovaní v živote. Zároveň sa pozriem na životné obdobie (tzv. ročnú vibráciu), ktorým prechádzate, pretože má veľký vplyv na to, ako sa cítite. Pozrieme sa spoločne aj na lekcie, ktorými prechádzate a pochopíte prečo sa vám dejú veci, ktoré sa vám dejú. Po teórii nasledujú praktické kroky, ktoré si spoločne zadefinujeme.
Článok publikovaný v aprílovom čísle časopisu Balans (Balans čo nám hovorí telo pozrieť tu>>>.)