Keď sa povie detox, asi prvé čo človeka napadne je hladovka. Tentokrát to pojmem z trošku inej stránky. Detox tela, detox mysle a detox našich príbytkov.
Jar je podľa mňa najkrajšie ročné obdobie. Končia dlhé večere a dni sa nám krásne predlžujú. Telo potrebuje nabrať novú silu, pretože po zime je oslabené. Či už po zdravotnej stránke, keď má nedostatok vitamínov a slniečka alebo z nedostatku pravidelného pohybu.
Vhodný spôsob ako ho môžeme naštartovať, je dať si jarný detox resp. malý “tunning“ v jedálničku. Pretože to, čo do tela dostávame, sa nám dvojnásobne vráti. A sme to my sami, kto sa o telo musí postarať, nikto iný to za nás nespraví. Hrubé črevo je taký náš druhý mozog. Buduje sa v ňom imunitný systém. Veľa chorôb začína práve zo zlých stravovacích návykov. Zároveň hrubé črevo je párový orgán s pľúcami t.j. keď sú oslabené (kašlete a nie je to z korona vírusu), je vhodné sa pozrieť na zúbok jedálničku (viac o párových orgánoch si prečítajte v TČM = tradičná čínska medicína).
Môžeme začať postupne a veľmi pozvoľne. V záhradkách, alebo na lúke rastie zelená fešanda menom žihľava. Žihľavový čaj je zaručená očista. Odporúča sa piť v dĺžke 2-3 týždňov (všetko s mierou). A ak na vás príde druhá puberta v podobe vyrážok, nič si z toho nerobte. Za prvé – ste aj tak v karanténe a kolegovia vás neuvidia a za druhé žihľava si začala robiť svoju prácu (čistí vás zvnútra). Čaj si pripravíte ráno do džbánu a môžete ho popíjať počas celého dňa.
Ďalšia bomba je zelený čaj – hovorí sa, že je to elixír mladosti. Zoberme si takých Japoncov, Číňanov, ktorí sa dožívajú dlhovekosti. Zelený čaj obsahuje tanín, ktorý má antibakteriálne a antioxidačné účinky. Čistí, znižuje cholesterol, krvný tlak, ale aj zamedzuje rastu rakovinotvorných buniek.
Samozrejme nemôžem zabudnúť na čistú vodu. Vypitie vlažnej alebo až teplej vody po prebudení (odporúča sa prevarená alebo aspoň odstáta), výborne naštartuje metabolizmus a trávenie. Pridáme pár kvapiek citrónu (ja osobne pridávam limetku, ktorá je šetrnejšia k zubnej sklovine). Môžeme pridať zázvor. Keď ho pokrájate, nie je až taký štipľavý ako keď ho nastrúhate. Vtedy sa jeho intenzita znásobuje.
A čo tak zaradiť do jedálničku kurkumu? Je to úžasné korenie. Stačí keď pridáte lyžičku do pohára a prispejete k tomu, aby váš organizmus nebol až tak prekyslený. Kľudne ho pridajte aj do polievky (napr. brokolicovej) a ani deti nezbadajú, že je tam niečo navyše. Jej účinok sa niekoľkokrát znásobí, keď pridáte do polievky čierne korenie. Kurkuma je výborná na liečenie ekzémov, pôsobí protizápalovo a posilňuje taktiež imunitu.
Imunitu si môžeme posilniť aj prírodným antibiotikum – cesnakom. Opäť nám karanténa hraje do karát a nemusíme sa báť nášho dychu pred cudzími. Keďže cesnak znižuje krvný tlak, tak menší pozor tí, ktorí ho máte aj tak nízky. Stačí si ho dať potom v menšej dávke.
Rakytník – ovocie, ktorého účinky sú neoceniteľné. Nielen to, že rastie u nás (čiže žiadny dovoz sa konať nemusí), ale má vysoký obsah vitamínu C. Ten je dôležitý na podporu imunity, vhodný pre ľudí s ekzémom, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Dá sa konzumovať vo forme šťavy, sirupu, džemu, samotný vysušený plod atď.
Po detoxe organizmu, môžeme prejsť k detoxu hlavy. Pred karanténou bolo častokrát skloňované slovo „nestíham“. Teraz je vhodný čas na to, aby sme si upratali myšlienky, príbytky, záhrady ale aj ľudské vzťahy. Vhodnou formou je aj meditácia. Aby sme si zachovali počas tohto obdobia „zdravý rozum“, musíme si nájsť čas aj pre seba. Čas, keď sme len my sami. Stačí aj 30 minút denne či už zavretý v spálni, alebo na krátkej zdravotnej prechádzke po okolí (samozrejme rešpektujúc všetky potrebné nariadenia). Počas prechádzky nemyslite na nič, len pozorujte okolie, počúvajte vtáčikov. Na začiatku to nie je jednoduché, pretože myšlienky nás neustále atakujú. Netreba si ich ale všímať. Nevenujte im pozornosť a oni opäť odídu. Predstavte si ich ako taký mrak, ktorý sa zjaví nad hlavou a opäť odíde. Ak sa vám nepodarí ísť na prechádzku, môžete to praktizovať aj v pohodlí domova. Stačí si sadnúť na stoličku, nohy na podložke, neopierajte sa. Oči môžete mať otvorené alebo aj zavreté. A len pozorujte svoj dych…
Na začiatku to môže byť minútka, potom dve a neskôr 15 minút sladkého ničnerobenia a nemyslenia. Verte mi, stojí to za to. V jednoduchosti je krása. A nerobte si z toho nič, keď to na začiatku nepôjde. Vytrvajte a ono to príde.
Snažme sa byť menej konzumní. Snažme sa byť viac prirodzení. Ako naše deti alebo zvieratá. Pestujme prirodzenosť.
Využime tento čas na upratanie domov, vzťahov s najbližšími… Jedno pekne po druhom. Realizujte svoje sny, ktoré ste dlho odkladali alebo ste nemali na to čas.
Zasej myšlienku, zožneš slovo. Zasej slovo, zožneš čin. Zasej čin, zožneš zvyk. Zasej zvyk, zožneš charakter. Zasej charakter, zožneš osud.
Zdroj: Rusovské noviny 04/2020 autor Ľubica FARKASOVÁ