Plánovanie pre ľahší život

Je toľko vecí, ktoré si pýtajú našu pozornosť a preto čím viac sa zameriame na jednoduchosť, tým lepší život budeme mať. 

Čo vám prinesie plánovanie? Slobodu a viac času do života. Neveríte? Tak si to vyskúšajte.

Plánovanie. Stanovenie si priorít vám prinesie viac slobody do života. Ak si niekto myslí, že je to zbytočné, opak je pravdou. Keď viete, kam kráčate, ľahšie tam prídete. Ak však idete životom ako neriadená strela, alebo čakáte na povel od druhých, váš život vám „utečie“, ani neviete ako. Ste „obeťou“ a nie tvorcom.

Stále nestíhate?

Môže to byť dôsledok toho, že neplánujete. Že nemáte život vo svojich rukách. Nemáte víziu, plán kam by ste radi smerovali. Pomôže vám, ak nájdete zmysel svojho života. Čo to vlastne znamená? Nájdenie tej pravej esencie, ktorá vám pomáha v živote. Nájdenie aktivity, ktorá vám prináša do života radosť. Nájdenie práce, ktorá vám prináša nielen peniaze, kolegov, ale aj pridanú hodnotu. Mať plán, ale zároveň vedieť, kedy z neho mierne upustiť. Naučiť sa citlivo narábať so svojím časom, ktorý je tak vzácny. Čas a priestor pre seba vám nikto nedá. Vy si ho potrebuje dopriať sami.

A postupne, keď budete kráčať (plánovite) zistíte, kedy môžete prenechať vedenie samotnému životu a kedy naopak sa chopiť iniciatívy. Tá pomyselná neviditeľná ruka vyššieho ja, ktorá je naša kamarátka. To vyššie ja, ktoré nás nikdy nezavedie na miesto, kde nemáme byť. Vždy sme v správnom čase, na správnom mieste. Aj keď sa to nezdá.

Praktické cvičenie: Umenie plánovať

1. Veľká vízia

Vedieť kde chcete byť a čo chcete robiť vo vzdialenej budúcnosti (cca o 10 rokov). Mať predstavu o tom, kde sa chcete nachádzať, ako sa tam chcete cítiť. Ako to tam vyzerá. Ako vyzeráte vy. Skúste sa s touto predstavou pohrať a zasnívajte. Napíšte si to na papier. Využite svoju fantáziu.

2. Ročná vízia

Keď máte svoju veľkú víziu za sebou, teraz sa pozrite na to a vyberte si, čo potrebujete a čo môžete z toho zoznamu urobiť tento rok. Nevadí, že je jún. Toto je aktivita, ktorá nečaká na nový rok. Ale má otvorené dvere kedykoľvek.

3. Mesačná vízia

Keď máte svoju ročnú víziu za sebou, teraz si vyberte čomu sa chcete a môžete venovať nasledujúci mesiac. Čo je to, čo vidíte ako prioritu z toho všetkého?

4. Týždenný plán

Keď máte svoju mesačnú víziu za sebou, rozdeľte si na malé časti túto aktivitu. A idete krok po kroku.

Môj osobný príklad z čias, kedy dcéra trpela na atopický ekzém:
  • Veľká vízia

Mala 2 roky a jej ekzém bol rozsiahli. Zároveň sa jej pridružili iné diagnózy (histamínová intolerancia, salmonelóza, impetigo…) a každý mesiac bola chorá. Mojím snom a víziou bolo: mať zdravú dcéru, ktorá môže všetko jesť bez obmedzenia. Dcéru, ktorá prespí celú noc. Dcéru, ktorá nemusí nosiť dlhý rukáv a hanbiť sa za svoje telo.

  • Ročná vízia

Ako realistka som si zhodnotila, že môj plán potrebuje zohľadniť fakt, že doma sú 2 malé deti (t.j. časové obmedzenie). Nájsť spôsob, ktorý bude udržateľný pri starostlivosti o 2 malé deti, domácnosť a rodinu. Priority počas roka: nájsť chutné jednoduché recepty, ktoré môže jesť celá rodina. Nájsť šetrný spôsob ošetrovania pokožky (bez kortikoidov, antihistaminík).

  • Mesačná vízia

Selekcia konkrétnych receptov, príprava excelovskej tabuľky (na sledovanie reakcií a jedálnička), inventúra v „komore“.

  • Týždňový plán

Plán varenia na celý týždeň, nákup surovín 1x týždenne, vytlačenie tabuľky, ktorá bola vždy poruke (aj kvôli mužovi).

Toto bol hrubý náčrt, ako by to v praxi mohlo vyzerať. Vidíte sami, že bez toho, aby ste vedeli aký výsledok si prajete mať a dosiahnuť, sa ďalej nepohnete. Niekedy ani nemusíte vedieť či ten krok, ktorý plánuje urobiť je správny. Nepotrebujete si byť na 100% istý, že to vyjde, alebo nevyjde. Podstatné je, že vôbec vykročíte do zmeny. Že vôbec niečo urobíte. A popritom ako budete kráčať, urobíte potrebné úpravy, opravy, odbočky, alebo zmeny.

Môj tip na záver:

V nedeľu poobede si pravidelne beriem do rúk diár a papier, kde mám rozpísané aktivity na celý týždeň. Aby som vedela, čo ma čaká. Aké aktivity týkajúce sa mňa, detí, rodiny. Aby som vedela, kde a koľko mám priestoru a času na seba. Zavriem sa v spálni a píšem. V tichu, aby moje myšlienkové pochody dokázali prúdiť. Táto pravidelná aktivita prináša pokoj nielen mne, ale aj mojim blízkym.

K tomu všetkému mám pre vás praktický návod, ako môžete v živote získať to, po čom túžite:

Ako vám môžem pomôcť ja?

Prostredníctvom poradenstva/mentoringu, pri ktorom používam numerológiu zisťujem cez váš dátum narodenia poslanie, vašu životnú cestu, silné stránky. Oblasti, ktoré vám môžu dopomôcť pri smerovaní v živote. Zároveň sa pozriem na životné obdobie (tzv. ročnú vibráciu), ktorým prechádzate, pretože má veľký vplyv na to, ako sa cítite. Pozrieme sa spoločne aj na lekcie, ktorými prechádzate a pochopíte prečo sa vám dejú veci, ktoré sa vám dejú. Po teórii nasledujú praktické kroky, ktoré si spoločne zadefinujeme.

Článok publikovaný v júnovom čísle časopisu Balans (Planovaniepozrieť tu>>>.)