Z mojich osobných skúseností môžem potvrdiť, že kurzov severskej chôdze sa väčšinou zúčastňujú ženy. Či to je žiaľ, alebo našťastie, nechám u každého na zváženie. Preto ma veľmi potešilo, keď som sa dozvedela, že sa nájdu aj výnimky.

Na tému severskej chôdze som tentokrát vyspovedala muža doc. MUDr. Petra Olejníka, PhD. – detského kardiológa. V práci sa venuje detičkám a v súkromí má rôznorodé koníčky ako tenis, beh, klasická turistika, alebo aj spoločnosť príjemných ľudí. A okrem iného, si rád zahrá plážový volejbal, pri ktorom sme sa aj spoznali.

Tento článok nebude venovaný volejbalu (aj keď, je to moja srdcovka), ale pozrieme sa na dôvody, ktoré ho priviedli k Nordic Walking.

Peťo aká bola tvoja cesta k Nordic Walking?

Asi pred 8 rokmi som začal behať, ale priznám sa, že nie vždy sa mi chcelo a preto som hľadal kompromis medzi úplným zničením sa a dobrým pocitom pobytu v prírode. A v NW som tento kompromis našiel. K NW ma priviedol môj ujo – Juraj Geleneky, ktorý sa už roky venuje diaľkovej turistike. Je jedným z mála Slovákov, ktorému sa podarilo prejsť celý Karpatský oblúk. Ja som turistiku dlhodobo vnímal iba ako letnú aktivitu v Tatrách. Po objavení NW som však zistil, že ľahká turistika dá robiť aj v marci, aj novembri, a dokonca nielen cez víkend, ale aj podvečer po práci.

Ako často „walkuješ“? Máš svoje obľúbené trasy?

NW striedam s behaním. V priemere 1 x týždenne absolvujem jednu aj druhú aktivitu. Keďže som z Bratislavy, trasy mám najviac prechodené v Malých Karpatoch. Vzdialenosti 7-20km, proporčne k tomu časovo to vychádza 1 až cca 3 hodiny. Veľmi rád mám aj diaľkové prechody, či už vo Veľkej Fatre, alebo napr.  Oravskej Magure. Už natrénovaným fajnšmekrom z okolia Bratislavy odporúčam jednodňovú hrebeňovku „naľahko“ zo Smoleníc do Bratislavy. Je to cca 70km celodennej chôdze pestrým prírodným prostredím.

Pre teba ako lekára, aké benefity má pre teba severská chôdza?

Ak sa NW robí technicky správne, namáhaná je veľká skupina svalov vrátane rúk a chrbta, takže ide o aktivitu, pri ktorej sa rovnomerne zaťažujú takmer všetky svalové skupiny. Čo je však možno ešte dôležitejšie je fakt, že človek pri NW dokáže úplne mentálne vypnúť, vyčistiť si hlavu.

A na záver, môžeš prosím ťa dať osobné odporučenie pre tých, ktorí stále váhajú či vyskúšať alebo nevyskúšať 😊

Jednoznačne odporúčam NW vyskúšať. Ak sa naučíte správnu techniku chôdze v svižnom tempe so zapojením celého tela, verte, že budete mať svalovicu takmer ako po behu. Avšak nielen na nohách.

Ďakujem za rozhovor