Ako akceptovať situáciu a vedieť sa pohnúť ďalej

Cítite, že nemáte v živote dostatok slobody? Cítite, že potrebujete viac času pre seba?

Otázky, ktoré si môžeme pokladať všetci. Neexistuje človek, ktorý by v živote nenažil situáciu, kedy potreboval viac času pre seba. Alebo kedy mal pocit, že nemá dostatok osobného priestoru v živote.

Veľmi dobre to vystihuje citát: „Bože, daj mi pokojnú myseľ, aby som prijal veci, ktoré zmeniť nemôžem. Daj mi silu, aby som zmenil veci, ktoré zmeniť môžem. A daj mi múdrosť, aby som rozlíšil jedno od druhého.“.

Reč tu bude o prijatí a akceptovaní toho, čo zmeniť nemôžeme. Jednoducho prijať veci také, aké sú. Bez potreby ich meniť. Ufff ťažké však? 🙂 V rámci poradenstva môžem povedať, že táto téma rezonuje častejšie ako iné. Myslíme si, že vieme čo je pre nás v danom momente najlepšie a chceme urobiť maximum, aby to aj tak bolo. Ale čo keď je práve čas na odovzdanie sa? Čo keď je čas na pustenie kontroly? 

Niektoré veci jednoducho zmeniť nemôžeme. Pretože sa tomu hovorí božské načasovanie:

  • Ak máme stretnúť v živote človeka, ktorý nás má obohatiť v našom živote, jednoducho ho stretneme.
  • Ak máme prejsť v živote lekciou, výzvou, ktorá nás má naučiť charakterovej vlastnosti napr. akou je pokora, tak nám bude podobná lekcia prichádzať dovtedy, pokiaľ sa pokore nenaučíme.

Minulý rok 2023 bol skvelý na introspekciu, ale zároveň urobil prievan v našich životoch. Mali sme možnosť sa zamyslieť nad vzťahmi, ktoré v živote máme a pustiť tie, ktoré nám už „doslúžili“. Ak totiž dlhodobo pociťujete, že nie ste na správnom mieste, bol práve minulý rok vhodný na opustenie. Ak ste v danej záležitosti urobili maximum a napriek všetkej snahe sa nič nezmenilo, je čas to prijať. Je veľká pravdepodobnosť, že ste si s danou osobou odovzdali všetko potrebné a vaše cesty sa rozchádzajú. 

Moja obľúbená otázka, ktorú zvyknem pokladať sebe aj klientom je:

„Skúste sa pozrieť na to, čo vám daná situácia dáva. A nie, čo vám berie.“ 

Zmeniť uhol pohľadu a vy zrazu uvidíte, že nie ste na tom až tak zle, ako sa zdá. Že je tam svetielko na konci tunela a vy máte na výber (Viac na tému rozhodovania sa, aj v nedávnom článku „Ako urobiť rýchle rozhodnutie v živote“): . A keď na výber nemáte, potrebujete danú situáciu prijať. Prijať veci, ktoré zmeniť nemôžete a sústrediť sa na veci, ktoré zmeniť môžete. Vtedy prichádza na rad viera a dôvera v seba. Dôvera v samotný život, ktorý nám prináša iba také lekcie do cesty, ktoré nás majú posilniť. Nie sme na svete preto, aby sme trpeli. Sme tu preto, aby sme sa stali lepšími, múdrejšími a vyzretejšími. Opäť sme tu pri evolúcii ľudstva. Ako inak sa môžeme posunúť na vyššiu úroveň (celosvetovo), ak by sme ostali stáť na jednom mieste. Ak by sme sa neustále bránili zmenám v živote a prekračovali na jednom mieste. 

Jednoducho musíme akceptovať, že je to tak, ako to je. Viete aký je rozdiel medzi akceptovaním a prianím? Keď akceptujete, tak sa dávate do energie prijatia. Nie je tam žiadny odpor, ktorý vzniká, keď si prajeme. Prajeme si, aby nám bolo lepšie. A keď to nepríde, sme rozhorčení, sklamaní, bojujeme, prskáme. Raz, keď to vedome akceptujeme, nebudeme sa cítiť tak bezmocní. Možno na pár dní, týždňov áno (záleží od situácie), ale nakoniec aj to pominie. Rok 2024 je pre nás výborným rokom, kedy prichádza k vyrovnaniu. Hovorí sa tomu aj karmický rok, pretože 8 (2+0+2+4) je karmické číslo. Ale v zásade hovorí o tom, že: čo sme doteraz zasiali, to sa nám vráti. Ak sme sa správali slušne :), bude nám dopriate. Ak sme „neposlúchali“, hold príde menší payback time. Polarity potrebujú byť zachované. 

A čo s tou slobodou, ktorú spomínam na úvod? 

Bol to pocit, ktorý som sama zažila na vlastnej koži, keď som bola na materskej dovolenke 5,5 roka. Dosť dlhý čas počas ktorého som sa starala o 2 deti s dvojročným odstupom. A o slobode tu nemohlo padnúť ani slovko. Sloboda a čas pre seba a svoje aktivity, ktoré som predtým vykonávala. Mesiace ubiehali a mne ten čas pre seba veľmi chýbal. Na začiatku som s tým veľmi bojovala, pretože sloboda je jedna z mojich hodnôt, ktoré v živote mám. A ako to už v živote býva, je vám „zobrané“ to, čoho máte navyše. Aby ste pochopili pocit, keď o to prídete. Na začiatku bol boj. Vnútorný boj. Bola to situácia, ktorú som zmeniť nemohla, ale napriek tomu som bojovala….(komu niet rady, tomu niet pomoci :). Postupne som však prichádzala na to, že ja som tá, ktorá ma život vo svojich rukách a som to ja, ktorá to môže zmeniť. A tak sa aj stalo:

Cieľ bol jasný:  Získať viac slobody a času pre seba.

Asi poznáte ten pocit (hlavne ženy), že keď si zrazu doprajete ten čas pre seba, tak na začiatku máte výčitky. Výčitky, že si to vôbec dovolíte. Výčitky, že necháte deti s mužom a vy sa idete „flákať“. Napriek vnútornému pocitu, ktorý tam samozrejme na začiatku bol, som si zarezervovala letenku (s kamarátkami) a vyrazili sme na 4 dni do Londýna (Mesto, v ktorom som žila 2 roky po strednej škole). Najmladšia dcéra mala 1,5 roka a staršia 3,5 roka. Cítila som sa ako slobodná bezdetná a zároveň ako Alenka v ríši divov. Ten pocit, že mi nikto „nedýcha“ na krk, že nemusím v noci vstávať, že nemusím riešiť čo na obed, že nemusím upratovať hračky….

Pocit, že môžem robiť len to, čo chcem a kedy chcem.

A tak začala moja výprava na ceste za slobodou :). Neskôr k tomu pribudli víkendové joga pobyty v Čechách. Potom som pridala k tomu športovanie. Doslova som sa sústredila na aktivity, ktoré mi dávali pocit šťastia a z ktorých som čerpala pozitívnu energiu. Na to, aby ste mohli pomáhať druhým a starať sa o druhých, potrebujete mať dostatok svojej energie. Potrebujete mať svoju emočnú studňu plnú. Ak ju nemáte, ľahko to spoznáte: cítite sa frustrovaná, nešťastná, ufrflaná…. To je signál, že je čas na malé povyrazenie si  :).

Vidíte, aj na takomto osobnom príklade, že vždy máte na výber. Buď môžete ostávať v pozícii obete, alebo zoberiete život do vlastných rúk. Pozriete sa na situáciu iným uhlom pohľadu a vyťažíte z nej maximum. 

A k tomu vám na záver prikladám: NÁVOD, ktorý vám pomôže získať v živote to, po čom túžite>>>:

 

Držím vám palce a budem rada, ak sa v prípade potreby, obrátite aj na mňa. Pomáham ľuďom objaviť ich potenciál a dary, s ktorými sa narodili. Všetky služby, ktoré ponúkam, nájdete aj na>>>.