Ako urobiť rýchle rozhodnutie v živote?

(Máte pocit, že všetko ide proti vám? Ako sa správne rozhodovať, keď potrebujete rýchlo konať?)

V živote prechádzame rôznymi etapami, ktoré majú rôzny nádych. Raz sa tešíme z toho, že nám všetko vychádza. Do čoho sa pustíme, to nám ide. Každý deň sa tešíme z aktivít, z toho, že máme zmysluplnú prácu, rodinu a priateľov, ktorí sú v našom živote.

A inokedy máme pocit, že sa všetko obrátilo proti nám.

 • Ráno trčíme v zápche, v práci nám zamrzne počítač a robota stojí.
 • Program, ktorý si dohodli s priateľmi sa zrušil.
 • Najradšej by sme tieto dni vymazali zo svojho života, pretože nás „otravujú“.

Ak si môžeme vybrať v akom stave sa chceme nachádzať, tak jednoznačne v tom prvom. Mať všetko v úplnom poriadku, prechádzať dňami bez problémov. A len si tak žiť a užívať.

Krásne sa o tom píše, hovorí…

Fakt je ten, že polarita potrebuje byť zachovaná. Na to, aby sme sa dokázali tešiť, potrebujeme zažiť aj tú opačnú stránku. Pretože ako inak by sme vedeli, že ako chutí šťastie. Ako inak by sme vedeli, ako chutí pocit „mať“. Ako inak by sme vedeli, ako si vážiť priateľov a rodinu, bez zažitie a prežitie aj tej druhej stránky mince.

Prítomný okamih…

Rozpoviem vám krátky príbeh o tom, ako sa naladiť na prítomný okamih. A ako si vedieť užívať to, čo máme v živote. Je to príbeh, ktorý bude hovoriť o tom, ako sa vedieť rozhodnúť, keď nemáte veľa času. Vieme dobre, že ťažké rozhodnutia sa nerobia len tak. Že sú to rozhodnutia, na ktoré potrebujeme mať viac času. Ale čo keď, tam ten čas nie je. A vy potrebujete rýchlo konať. Potrebujete mať jasno v situácii, ktorú si pre vás život prichystal.

Písal sa rok 2020 december a blížili sa Vianoce.

Vianoce milujem, pretože je to čas, kedy je všetko iné. Aj tá šošovicová polievka chutí inak, aj ten šalát inak vonia. A nehovoriac o atmosfére, ktorá sa šíri v dome. Spoločne sa tešíme, pretože stromček je postavený, krásny farebný. Stôl nastretý sťa by 5* hotel. A my už čakáme kedy príde ten čas a budeme si môcť zasadnúť k štedrovečernému stolu. Zazvoní zvonček a prichádzajú rodičia. Áno posledné roky trávime tento deň spoločne. Pretože môžeme a chceme. Tento rok tá atmosféra je o niečo iná. Cítime, že toto je moment, ktorý zažívame naposledy (aj keď stále veríte na zázrak).

Mamina je onkopacient a pustili ju domov, aby bola doma a strávila svoje posledné dni, možno mesiac s tými najbližšími. Nehovoríme o tom. Večer krásny plynie, darčeky sa rozdávajú a nemôže chýbať ani spoločná fotka. S odstupom času, keď sa na fotku pozriem, vidím to… Vidím v jej očiach, že už je myšlienkami niekde inde. Ako sa hovorí: oči prezrádzajú všetko. A aj to, že vidíte, že človek, ktorý stojí oproti vám sa vedome rozhodol... Rozhodol sa, že už nevládze ďalej bojovať a je čas. Čas ísť.

Čas plynie…

Je január 2021 a pre mňa začína nová etapa života. Otváram si živnosť. Prechádzam z istoty zamestnávateľa do neistoty SZČO. Už to nie je tom, že ste súčasťou tímu. Už to nie je o tom, že keď niečo potrebujete, zdvihnete telefón a kolega vám poradí. Je to začiatok cesty, na ktorej som sama. Cesty, na ktorej netuším čo ma čaká. Ste ako sám vojak v poli, ktorý je pripravený ísť s kožou na trh. Nemám podporu blízkych, pretože oni tým neprešli. A tak si prechádzam tou cestou sama. Nachádzam neskôr aj podporné skupiny, kde sa veľa naučím, ale vo finále som to ja, kto potrebuje urobiť praktické kroky.

Moja štartovacia čiara vyzerala v skratke asi takto:

 • na facebooku som mala cca 300 priateľov,
 • LI, alebo inú sieť som nevyužívala.
 • webová stránka nebola dokončená.
 • jediné čo som mala v rukách, bolo živnostenské oprávnenie a odhodlanie. Odhodlanie a viera začať.

Bol to začiatok cesty, na ktorej ma čakali dlhé hodiny za počítačom. Hodiny, ktoré som venovala budovaniu značky ako takej, budovaniu komunity, učeniu čo vôbec mám v tom online svete robiť a kde začať. Pretože to bol čas, kedy sme mali kovidové obmedzenia. T.j. nič iné mi neostávalo, len sa oboznamovať s týmto prostredím, ktoré bolo pre mňa veľká neznáma. Kvantum informácií valiacich sa z každej strany a potrebovala som sa naučiť v tom plávať. Pretože náklady v živote nepustia a na odvody štát nepočká.

Okrem toho tu bolo ešte niečo…
 1. Potrebovala som sa rýchlo rozhodnúť, ako naložiť so svojím časom.
 2. Čomu dať prednosť a čo robiť ako prvé. A verte mi, nebolo toho málo. Kto podniká, dá mi za pravdu.
 3. Učiť sa za pochodu ako vlastne online svet funguje.
 4. Učiť sa o tom čo je skupina, čo je fan page a aký je medzi nimi rozdiel. Čo je profil. Čo vôbec robiť a kde si „hľadať“ klientov, ktorí sú vaši cieľový. A čo je to cieľový klient. Ako dať fotku a čo vyplniť…

 

Zároveň tu bola rodina a deti, ktorých neodložíte na pár mesiacov do skrine, aby ste si mohli vy plniť svoje povinnosti. A v neposlednom rade tu bola mama. Január kedy som vstúpila do nového sveta SZČO, kedy som potrebovala urobiť veľa rýchlych rozhodnutí – čomu sa venovať ako prvému, čo robiť ako prvé. Myšlienky mi vírili v hlave. Ako to všetko uchopiť…

Rozhodnutie som urobila. Rozhodla som sa podľa svojich hodnôt a priorít.

 

Moje základné 3 hodnoty sú a aj vždy budú: rodina, zdravie, sloboda (viac o tom píšem aj v ďalších príspevkoch tu >>>). Pre mňa to znamenalo: každý deň si vyhradiť doobedie, ktoré som trávila s maminou. Bol to čas, ktorý som vedela, že mi nikto nevráti. Po návrate domov, som si sadala k počítaču a opäť sa ponorila do tajov online sveta.

 • Každý deň som urobila krok k tomu, aby som vedela viac o tom, ako sa pohybovať v tomto svete. Zároveň som potrebovala nájsť spôsob, ako si zarobiť. Oznámila som na profile, čo robím a ďalšie 2 mesiace som mala objednávky. T.j. mala som záväzok voči klientom, na ktorý som potreboval myslieť.

Popritom som potrebovala odovzdať podklady na tvorbu webovej stránky (texty, fotky, popis služieb…), pretože deadline nepustil. Dohodnúť si termín s fotografkou, písať texty…

A dni plynuli.

Pre mňa to boli dni, kedy som potrebovala robiť rýchle rozhodnutia. Na jednej strane som potrebovala byť s maminou a na strane druhej tam boli povinnosti. A deň má len 24 hodín.

Čo som urobila, aby som znížila na seba tlak?

Pripomenula som si, že čo je moja priorita v tomto danom mesiaci. Čo je moja hodnota. Je to rodina. Bol to moment, kedy som si nevyčítala, že nesedím za počítačom. Pretože tu bol niekto, kto ma potreboval viac. A v čase, keď potrebujete urobiť ťažké rozhodnutie, alebo vytvárate na seba tlak z dôvodu viacerých povinností, tlakov z vonku, toto je ten kľúč, ktorý vám pomôže vrátiť nohy na zem. Vedela som, že mám veľa práce. Vedela som, že mám povinnosti voči klientom. Ale zároveň som vedela, čo je moja priorita č. 1. Rodina t.j. mama.

Vedzte, že keď sa neviete rozhodnúť čomu venovať svoju pozornosť, lebo máte toho veľa (práca, rodina, vy ako človek), položte si jednu otázku:

Čo je vaša priorita číslo 1.

A začínajte od svojich hodnôt, ktoré vám udajú ten správny smer.

Vtedy nebudete mať pocit, že nestíhate (aj keď máte povinností viac než dosť). Pretože to, čomu venujete svoju pozornosť, bude pre vás to najdôležitejšie. A nebudete mať pocit, že „strácate“ čas. Nebudete mať pocit, že vám niečo iné uteká. Fungovala som takto celý január. Doobedie resp. poobedie s maminou a zvyšok dňa som venovala práci a deťom. Každý deň krôčik po krôčiku som išla ďalej a ďalej. Jeden deň som dokončila texty, druhý deň som sa fotila, tretí deň klienti…atď. Neboli to kvantové skoky, ale vedomé kroky.

KONZISTENTNÉ, PRAVIDELNÉ, VYTRVALÉ.

Keď prišiel ten deň (4.2), ktorý sme netušili kedy príde, vedela som, že som urobila pre ňu maximum.

Strávila som posledné dni, týždne najlepšie ako som vedela. Dni, ktoré mi nikto nezoberie. Dni plné podpory, bytia, pochopenia, smútku, ale aj radosti…Keď máte pocit, že sa na vás všetko valí a každú chvíľu máte pocit, že to nedáte, zastavte sa. Uvedomte si, čo je vaša priorita v živote. A na základe toho urobte vedomé rozhodnutie. Opadne z vás ten tlak a získate tým pevnú pôdu pod nohami.

Tak ako aj ja som dokázala toto náročné obdobie „prežiť“, dokážete to aj vy. Jediné na čom záleží je, každý jeden prežitý deň. Nemyslite na to, čo bude o polroka. Dôležitý je jeden deň, max. jeden týždeň. Toto je ten prítomný okamih, na ktorý sa potrebujete naladiť a vedieť si ho užívať.

Lebo neskôr nebudete mať dôvod premýšľať nadtým, že ste niečo neurobili. Že ste niečo nestihli…

Originál článok >>>: online magazín 40plus.sk 

———————————————————-
Ako vám môžem pomôcť ja?

Prostredníctvom poradenstva/mentoringu, pri ktorom používam numerológiu zisťujem cez váš dátum narodenia poslanie, vašu životnú cestu, silné stránky. Oblasti, ktoré vám pomôžu pri smerovaní v živote, v partnerstve, alebo aj podnikaní. Zároveň sa pozriem na životné obdobie (tzv. ročnú vibráciu), ktorým prechádzate, pretože má veľký vplyv na to, ako sa cítite. Pozrieme sa spoločne aj na lekcie, ktorými prechádzate a pochopíte prečo sa vám dejú veci, ktoré sa vám dejú. Po teórii nasledujú praktické kroky, ktoré si spoločne zadefinujeme.