Hodnoty ako základ všetkého

Čo sú to hodnoty a prečo je ich poznanie také dôležité?

 

Vybrali ste si prácu, ktorú robíte. Buď to bolo kvôli jej náplni, alebo pracovnému ohodnoteniu. Ale na začiatku, keď ste brázdili po internete na pracovnom portály, nehľadali ste všetko. Na vyhľadávanie ste použili filter, ktorý vám zúžil rozsah ponúk. Prečo ste nezačali hľadať svoju vysnenú prácu medzi všetkými ponukami?

Pretože máte určitú predstavu o tom, ako by mala vaša práca vyzerať. Máte očakávania, ako by ste sa v nej chceli cítiť, koľko potrebujete zarobiť, kde bude adresa firmy atď. A to nie je všetko. Prečo je to pre vás také dôležité? Pretože ste vyštudovali školu a radi by ste sa uplatnili v rámci svojich vedomostí. Alebo máte slušné skúsenosti v danom obore a radi by ste ich posunuli na vyšší level. A postupne sa dostávame na koreň veci. Za tým všetkým sa skrýva vaša hodnota, ktorou je kariéra. Nie je vám ľahostajné, kde budete pracovať, čo budete robiť a aké možnosti rastu daná spoločnosť poskytuje. Postupujete v súlade s vašou hodnotou.

Ale ako by to vyzeralo, keby ste ju nepoznali? Túto vašu hodnotu:
 • Deň čo deň vykonávate činnosti, ktoré robíte zo zvyku, zo zotrvačnosti. 
 • Kopia sa vám povinnosti, ktoré častokrát nie sú ani vaše.
 • Postupne sa váš okruh povinností zväčšuje a váš čas na svoje záujmy sa zmenšuje. 
 • Nasleduje frustrácia, sťažovanie sa, obviňovanie všetkých naokolo.

 

A to len preto, lebo nepoznáte svoje hodnoty.
 1. Hodnota vám určuje váš smer.
 2. Váš zmysel života.
 3. Podľa hodnôt viete, do čoho máte investovať svoj čas a nebudete mať pocit, že ho strácate zbytočne.

 

Lebo čo je to najvzácnejšie, čo v živote máte???

ČAS…

 

Prečo rozpisujem všetko takto po lopate?

Rada kombinujem teoretický základ s praktickým príkladom. Keby som na vás išla s teóriou, ktorú nájdete na kamarátovi google, tak váš prst poputuje na tlačidlo „escape“ rýchlosťou blesku :).

 

Na oživenie pamäti len zopakujem moje hodnoty, o ktorých som písala minule:

 1. sloboda 
 2. rodina
 3. zdravie

 

Dnes sa povenujem číslu 2: RODINA 

(Ako to vyzerá v praxi, keď máte takúto hodnotu)

 

Predpokladám, že kto toto číta, tak patrí medzi pracujúci ľud. Čo je super, lebo odvody a dane platiť treba, všakže.

Na druhej strane, váľať si doma šunčičky môže byť tiež dobrá a užitočná činnosť. Ale po dlhšej dobe môžete začať pociťovať mierne svrbenie pätičiek.

U mňa to „váľanie“ trvalo 5,5 roka, keď som sa starala o 2 deti s 2 ročným rozdielom. Niekto by povedal: „Tá sa asi načisto zbláznila…tak dlho???“. Hold, pre mňa to boli najlepšie (aj keď niekedy náročnejšie) strávené roky, ktoré ma naučili toľko, ako 3 MASTERMINDY dokopy.

A čo myslíte, prečo som pobudla s deťmi tak dlho?

Pretože moja 2. hodnota je RODINA. Čiže pre mňa bolo prirodzené sa venovať starostlivosť o deti. Dať im pevný základ do života. Pretože malé boli len raz a na ďalšie sa už nechystáme :).

Prečo som sa „nenaháňala“ do práce? Pretože som vedela, že kebyže začnem skôr, tak to bude pre mňa naháňačka, ktorá nebude prínosná pre nikoho. Spotená, nervózna matka, nespokojné deti, vrčiaci manžel a samozrejme by som začala používať slovíčko nestííííham. Nehovoriac o tom, že domácnosť by stála a čakala na mňa.

Čiže empaticko-racionálne som zhodnotila, čo je podstatné pre našu celú komunitu zvanú rodina. Všetko v súlade aj s 2. hodnotou „RODINA“.

Vždy je treba brať ohľad na tých najbližších, pri našich rozhodnutiach. Ale zároveň netreba zabúdať aj na seba. Ako aj teta v lietadle hovorí: Nasaďte masku najprv sebe, až potom dieťaťu.

Poďme sa teraz na to pozrieť aj z pohľadu čísiel. Ako toto všetko mi pomáhalo pri mojom sebapoznávaní:
 • znamenie býk – rodinne založené znamenie, ktoré potrebuje mať poriadok doma. Vždy bude myslieť na rodinu…aj keby traktory padali.
 • životné číslo 7 – ktoré hovorí o potrebe starať sa o druhých a pomáhať im. (V prípade, že neviete aké je to vaše životné číslo, môžete to zistiť tu: https://landing.mailerlite.com… )
 • 2 v dátume narodenia – empatia, intuícia, ohľad na druhých.
 • 9-ky v dátume narodenia – potreba hľadať a poznať pravdu a zmysel života (a aj prostredníctvom rodiny).

 

Ako by to vyzeralo, keby som nemala hodnotu RODINA:
 • Neostanem doma s deťmi 5,5 roka, ale idem do práce už po 2 rokoch.
 • Ak by bola moja hodnota kariéra a ja som doma s deťmi, tak by som bola nespokojná so sebou a všetkým naokolo. Pretože namiesto toho, aby som bola v práci (pretože kariéra), som doma. A to len preto, že robím niečo, čo nie je v súlade s hodnotou.

 

Teraz je rad na vás…

 

Kde sa nachádzate momentálne vy?

Ste spokojné?

Áno alebo nie?

Kde to viazne?

Máte nedostatok času na svoje koníčky? Alebo máte pocit, že robíte prácu za druhých?

 

Popremýšľajte nadtým, kde trávite najviac času. Či to je v súlade s vašimi hodnotami 🙂

 

PS: Ako môžete zmeniť svoj život? Treba niekde začať. Ale kde? Napríklad aj tým, že zahrniete do svojho života krátke a efektívne cvičenie na „prítomný okamih“: