+421 908 723 883 lubica@lubicafarkasova.sk

Rovnováha v živote – črevá

(2. časť)

Ako dosiahnuť stav rovnováhy v živote a nájsť kľud v uponáhľanom svete, aby sme sa cítili vnútorne spokojní a slobodní? 

Pre každého z nás slovíčko rovnováha môže znamenať niečo iné. Niekto potrebuje mať diár zaplnený povinnosťami a cíti sa spokojný. Niekto potrebuje behať denne x kilometrov pretože má prebytok energie, ktorú potrebuje dostať von a tak sa dostať do rovnováhy. Niekto potrebuje mať rôznorodé aktivity, lebo nemá rád stereotyp a tak sa cíti naplnený a spokojný. To čo je pre jedného štandard môže pre druhého znamenať neštandard. Dôležité je si to uvedomiť a hlavne skúsiť pochopiť tú druhú stranu. Pochopiť, že áno ja som taký a on/ona je taká. Vzájomne sa tolerovať a chápať potreby toho druhého, že každý z nás máme iné predispozície. Každý z nás sme sa narodili s inou výbavou do života a podľa toho sme schopní podávať určité výkony či už v práci alebo v športe. Bez ohľadu na fakty, každý z nás potrebuje dosiahnuť stav, kedy sa cíti vnútorne spokojný a slobodný. Stav, kedy nehľadáme validáciu v externom prostredí cez uznanie, pochvalu, kariéru, ale sme spokojní s tým čo máme. Či to je práca, koníčky, vzťah. Sme spokojní s miestom kde bývame. Sme spokojní s tým ako vyzeráme. 

Jednoducho sme spokojní a tešíme sa z každého dňa.

Otázka je: Je možné takýto stav vôbec dosiahnuť? 

Áno je. Nie je to práca na jeden deň, ale je to celoživotná práca na sebe. To je ten osobnostný rozvoj, ktorému sa venujem. A v nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o rovnováhe z celostného prístupu. Tento prístup zahŕňa stav mysle – srdca – tela – duše. Prečo to zahŕňa tieto 4 oblasti? Predstavte si, že chodíte pravidelne do posilňovne a prídete domov a zjete všetko možné čo vám príde pod ruku – od sladkého cez stravu rýchleho občerstvenia. Budete sa cítite ok? Budete sa cítite spokojní a zdraví aj napriek tomu, že chodíte pravidelne cvičiť? No nie. Lebo všetko so všetkým súvisí. Stav nášho čreva úzko ovplyvňuje stav našej psychiky. Zároveň naše srdce (emócie) sú zodpovedné za to, ako sa cítime a čo prežívame. A tieto 4 časti sa jednoducho nedajú od seba oddeliť. Potrebujeme na nich pracovať neustále. Raz si našu pozornosť pritiahne myseľ, inokedy telo a raz sa potrebujeme venovať svojmu srdcu. A toto je cesta k rovnováhe v rámci celostného prístupu. 

Rovnováha – črevá (telo)

(Keď tak nad tým premýšľam, v živote som nemala obdobie, kedy som držala diétu alebo mi ručička na váhe skákala ako besná. Jediné obdobie, kedy som bola okrúhlejšia bolo, keď som bola v rámci 2-ročného pobytu v UK odkázaná na svoje kulinárske schopnosti. T.j. nevedela som variť a moja strava pozostávala väčšinou z bieleho chlebu s maslom alebo z polotovarov. Čiže to bolo jasným dôkazom ako sa človek dokáže zaobliť, pretože žije na fádnej, nutrične nízkej strave dlhé obdobie.

Ale prečo som v podstate neriešila diéty alebo iné šmakocinky, ktoré ponúka trh? Je to šťastie? Je to genetika? Nie.

Od mala som som nemusela veľmi mäso. Jednoducho keď mi ho dali na tanier, vypitvala som tam všetko možné aj nemožné a zjedla len to „čisté“. Bola som ako chirurg na sále. Niekto by povedal vrtoch dieťaťa, ale ja tomu hovorím, že som len počúvala svoje telo, ktorému to mäso nechýbalo. A aj teraz keď mám už viacej rokov, mäso nevyhľadávam. Je súčasťou môjho jedálnička (lebo rodina), ale máme ho tak 1x max. 2x do týždňa. V reštaurácii si mäso nedávam, lebo neviem odkiaľ pochádza alebo aká je jeho kvalita. Jedla som vždy to, na čo som mala chuť. Ale zároveň som vedela, že keď príde večerná hodina po 18tej, tak sa snažím nejesť. Môj typický jedálniček nie je ničím výnimočný – lebo som zástanca „normálnosti“ a žiadnych extrémov. A aj napriek tomu, že nejdem cestou eco, bio, makro, mikro, sa cítim dobre. Ráno začínam pohárom teplej vody + chlorella – teplá voda preto, lebo žalúdok ešte spí a nemôžete ho šokovať studeným nápojom alebo jogurtom. Zbytočne si telo zachladzujete a ono musí potom vynaložiť viac energie, aby sa zohrialo. Dôsledkom čoho je imunita znížená a prichádzajú kašle, nádchy, prechladnutia. Ak je čas chrípky resp. treba posilniť imunitu dám si do vody koncentrát z rakytníka a vypijem. Pripravím si zelený jazmínový čaj, ktorý osladím medom a ten pijem doobeda. Raňajky kaša s mliekom alebo pečivo. Obed buď zeleninová polievka a druhé klasické jedlá ako francúzske zemiaky, perkelt, placky, cestoviny. Večera mozarela s paradajkou a avokádom poliata olivovým olejom. Keď cítim, že moje telo potrebuje odľahčiť, vynechám sladké – my guilty pleasure. Ako vidíte nie je to nič špeciálne ALE: počúvam svoje telo t.j. ak mi je po dákom jedle ťažko = druhýkrát si ho nedám. Ak cítim zvýšenú potrebu po avokáde, tak ho mám každý deň. Telo si vypýta čo potrebuje. Len sa treba naučiť ho počúvať. A samozrejme mojou súčasťou je aj pohyb. Ale ako vieme 70% toho ako vyzeráme, má na svedomí práve strava a to čo jeme. Len 30% vám k tomu dopomôže pohyb. Samozrejme najlepšia je kombinácia.)

 

A prečo je stav čreva taký dôležitý pre naše zdravie? 

 

Črevná nervová sústava je známa viac ako 100 rokov. Americký neurobiológ Michael D. Gershon dospel koncom 20. storočia k poznatku, že nervová pleteň v črevách, ktorá býva odborne nazývaná „enterická nervová sústava“ je niečím omnoho väčším, ako pôvodne predpokladal a ako bol ochotný pripustiť. (enterická odvodená z gréckeho slova énteron znamenajúceho črevo). Skutočnosť, že človek nie je vybavený len svojím racionálnym vedomím, bola pred 100 rokmi, považovaná za paramedicínsku a vôbec sa nehodila do modelu uvažovania. Vtedy sa zvyklo hovoriť o javoch typu „brušný pocit“ alebo o „rozhodnutiach“, ktoré boli prijímané „z brucha“. 

Keď pochopíme inteligenciu brušného mozgu a naučíme sa využívať jeho potenciál pre svoje ciele, budeme mať neoceniteľnú výhodu. Je to mozog, ktorý nielenže riadi naše trávenie, ale má vplyv aj na naše rozhodovanie. 

Čo môžeme teda urobiť pre zlepšenie zdravia nášho brušného mozgu, ktorý má veľký vplyv na zdravie našej mysle, duše a tela?

Črevo je našim najstarším orgánom a jeho predchodcovia sa vyvíjali už dávnejšie pred pokožkou, srdcom, pľúcami či mozgom. Tiež pri vývoji embrya sa črevo vyvinie ako jeden z prvých orgánov. Už koncom 3. mesiaca majú embrya kompletný tráviaci trakt s pažerákom, žalúdkom, tenkým a tlstým črevom. Brušný mozog je najlepšie formovateľný do 3 rokov. 

Ak človek zažije nepríjemné skúsenosti v priebehu týchto rokov, má to vplyv nielen na mozog samotný ale aj črevný. Obavy zanechávajú bloky, vzorce v hlave ale aj v tráviacom trakte. Brušný mozog sa po pôrode naďalej vyvíja a disponuje určitým druhom pamäti. Dospelí, ktorí ako malé deti trpeli kolikami, mávajú sklon k získaniu syndrómu dráždivého traktu. 

Do nášho brušného mozgu sa od narodenia ukladá všetko: strava, prežité príjemné okolnosti, stres, harmonické aj disharmonické zvuky, hádky. To všetko má vplyv na vývoj nervových pletencov. Preto má citový život matky v priebehu tehotenstva a v období prvých 3 mesiacov po pôrode tak veľký význam pre celý ďalší život. Krásne o tom hovorí aj epigenetika. Mozog v hlave ukladá dôležité informácie z brušného mozgu podobným spôsobom ako počítač robí kópie – ukladá napr. pocity v znepokojivých situáciách. Pripomenie si brušný mozog známu situáciu s nie príliš dobrým koncom, človek doslova pocíti nepohodu – črevo sa hlási o slovo a začneme pociťovať strach, nepríjemný pocit. Brušný mozog ovplyvňuje takmer každý okamih nášho života. 

Ľudské telo disponuje 2 nervovými sústavami:

  1. somatickou
  2. autonómnou (vegetatívnou) nervovou sústavou

Somatická koordinuje naše pohyby ako je zdvihnutie ruky alebo pokrčenie prstu. Autonómna reguluje vnútorný prevádzku tela a udržuje v činnosti všetky dôležité orgány. Riadi krvný obeh, dýchanie, látkovú výmenu, trávenie, teplotu, činnosť žliaz, vylučovanie, spánok, rast, činnosť pohlavných orgánov.

Autonómna sa delí ešte na 3 podsystémy:

  1. sympatikus
  2. parasympatikus
  3. brušný alebo črevný mozog (enterická nervová sústava)

 

A tu prichádza na rad dôležitosť stavu čreva – keď zjeme niečo, čo črevo nepozná t.j. objaví sa neznáma zložka, naša enterická sústava sa z bezpečnostných dôvodov postaví proti nim. V reálnom živote sa to prejaví ako neznášanlivosť so symptómami ako je: zápcha, hnačka, nadúvanie, alergie, intolerancie.

Prečo je tomu tak? 

V minulosti mal náš brušný mozog dostatočne veľa času, aby si mohol postupne zvyknúť na novinky a mohol sa im tak prispôsobovať. Dnes sme každý deň vystavovaní novinkám na trhu. Nové látky sa mu javia ako „jedy“. Alergická reakcia je ten najjednoduchší spôsob akým môže brušný mozog naložiť s týmito zložkami. Preto sa alergie môžu aj tak často meniť – pretože náš brušný mozog je jednoducho prepracovaný. Naše črevá komunikujú stále s mozgom buď cez nervovú sústavu alebo cez imunitný systém. 

 

PRÍKLAD č. 1

Odpoveď prečo sa niektorým ľuďom pridruží alergia v neskoršom veku, keď predtým nič také nemali?

Črevo ako vieme je dlhé a plné zákrut (tzv. klkov). A do týchto zákrut, stien sa ukladajú zvyšky nestrávených jedál. Dni, mesiace, roky. A keď človek holduje nezdravej strave roky, tak postupne sa jeho telo zanáša. To čo telo dokázalo stráviť v 30-tke, to už zrazu nedokáže stráviť v 40-tke, pretože je plné toxínov. Je zanesené. A črevá už nevedia ako majú fungovať, začnú štrajkovať. A alergia, intolerancia je na svete. Potom sa pridruží HIT (histamínová intolerancia), ktorá je veľmi prefíkaná, pretože raz je vám zle z jedného, inokedy z druhého. A vám sa točí hlava z toho, že neviete čo máte jesť, vylúčiť zo stravy, lebo tam nevidíte žiadnu logiku. Hold – ako píšem vyššie – máme na výber veľmi veľa potravín, ktoré obsahujú rôznorodé zloženia. Iné je keď vaše črevá sú čisté a dokážu stráviť sem tam aj nezdravé. Ale keď roky jete nezdravé, tak jednoducho črevo nedokáže a nevládze ďalej fungovať.

Iný extrém resp. prípad môže byť, keď si už dávate pozor na stravu, ale stále nevidíte výsledok. Stále sa vám alergie opakujú. Vtedy sa pýtam: „A čo psychika? Ako ste na tom s vašim pracovným tempom? A čo vzťahy – je tam všetko v poriadku?“. Nezabúdajme, že všetko so všetkým súvisí. Vy môžete jesť ukážkovo ako výživový poradca, ale raz keď nemáte vyriešené vzťahy a budete sa trápiť niečím iným, tak aj vaše trávenie nebude 100%.

PRÍKLAD č. 2

Skúsme sa pozrieť na telo a stav tela čisto zdravým sedliackym rozumom. Bez použitia internetu alebo múdrych kníh. Všimli ste si svoju pokožku a jej stav v čase, keď máte tesne po črevnej viróze? Stav kedy chodíte na wc častejšie ako obvykle a nedokážete resp. nemáte chuť do jedla. Ako vyzerá vaša pokožka? Neviem ako u vás, ale moja je vtedy ako pokožka bábätka. Krásna vyhľadená. Takýto silný efekt majú naše črevá na stav našej pokožky. A keď si zoberieme, že naše telo pokrýva 70% kože, tak stojí za to sa nad tým zamyslieť čo si dávame do úst. 

Skúšali ste sa stravovať doslova, že zle – polotovar, jedlá rýchleho občerstvenia na dennom poriadku. Ako ste sa vtedy cítili? Aké boli vaše emócie a reakcie? Ľudia sú všeobecne viac nervózni, netrpezliví a mávajú vtedy výkyvy nálad. Pretože ich telo nedokáže stráviť také množstvo nezdravého a to sa ukladá. A keď sa ukladá, vzniká z neho toxín. (Dávam do pozornosti knihu Syndróm trávenia a psychológie – prírodná liečba od Dr. Natasha Campbell-McBride MD (neurológia, výživa) – kde je pekne rozpísaný vplyv stravy na diagnózy tipu Autizmus, ADD, ADHD, Dyslexia, Depresia, Schizofrénia.)

90% INFORMÁCIÍ IDE Z BRUCHA DO HLAVY A LEN 10% OPAČNÝM SMEROM – OD HLAVY K BRUCHU.

(Príklad: Keď niekto užíva antidepresíva na zvýšenie hladiny serotonínu (hormón šťastia), zvyšuje si tým nielen náladu ale aj motoriku v črevách. Preto pacienti so žalúdočnými alebo črevnými poruchami krátkodobo pozitívne reagujú na podávanie antidepresív. Avšak druhá odvrátená stránka je, že telo tým pádom prichádza o živiny. A keď nemáme dostatok živín, prejaví sa to na našom tráviacom systéme a psychike. V črevnom mozgu sa skrýva príčina väčšiny „psychických problémov“, pretože naše citové nálady sa rodia najprv v bruchu. )

Je preto naozaj dobré sa zamýšľať nad tým, že existuje súvislosť medzi stravou, črevom a emóciami.

Nemusíte teraz vyhodiť polovičku alebo celú chladničku a špajzu. Stačí sa zamyslieť nad tým čo a v akom množstve konzumujete. Je to o sebadisciplíne a nastavení sa. Keď som riešila s dcérou atopický ekzém, intolerancie, histamín, tak som hľadala príčinu všetkého čo sa s ňou deje. Prečo ako malá už niekoľkomesačná mala ekzém, keď jej telo, črevá neboli ešte zanesené stravou. Ako je to možné, že jej malé telo malo alergie, keď ešte neprijímala tuhú stravu?

Odpoveďou sú horeuvedené informácie o ktorých som písala. Jej črevo sa vyvíjalo oveľa skôr t.j. v mojom brucho. A nasávalo všetky emócie aj zo mňa a ukladalo si ich ako taký počítač. Potom po narodení netrvalo dlho a začali sa ukazovať príznaky v podobne ekzémov. Zároveň tam veľa zohrávala aj psychika, keď reagovala na prostredie v ktorom vyrastala (žiarlivosť staršej sestry) plus cítila ako veľký empat moje psychické rozpoloženie. Áno to prepojenie matky – dieťaťa je silné. A čím väčší empat človek je, tým viac reaguje na vonkajšie vplyvy. Preto aj u nej bolo podstatné nielen to čo je, ale aj to v akom prostredí sa nachádza. Pre mňa ako matku to bol signál, že „spomaľ – pozri sa na seba, zmeň niečo u seba„. Veľakrát rodičia hľadajú príčinu u detí a chodia k špecialistom, aby zistili čo sa deje s ich ratolesťou. A veľakrát je tá príčina práve u nich. Vždy treba začať od seba a až potom riešiť druhých. 

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako môžeme pomôcť naším črevám a našej imunite.

Pár produktov na posilnenie imunity s ktorými mám ja osobnú skúsenosť:
  • rybací olej Moller´s – s vitamínmi D, E, A prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a k udržiavaniu zdravých kostí a zubov

 

  • vitamín C – rakytník – účinný na zvýšenie imunity a vhodný pre tých, ktorí nemajú dostatok vitamínov z bežnej stravy t.j. deti, ktoré jedia málo ovocia a zeleniny

 

  • vitamín D – priaznivo vplýva na obranyschopnosť organizmu proti vírusovým infekciám. Znižuje sa riziko výskytu akútnych chorôb dolných dýchacích ciest

 

  • probiotiká – nie všetky sú vhodné a ich obsah sa dostane do samotných čriev. Veľa z nich sú len marketingovým ťahom a ich účinok nie je žiadny. Osobne mám skúsenosti s probiotikami PRO12 z firmy LR a obsahujú všetko čo telo, črevo potrebuje. Dcéra ich užívala počas „liečenia“ atopického ekzému, aby sa jej posilnila imunita. 

 

  • kolostrum – je to prvé mlieko kravy. Opäť mám veľmi dobré skúsenosti z LR produktom, ktorý neobsahuje kazeín (mliečna bielkovina) a tým pádom bol vhodný aj pre dcéru alebo je vhodný pre tých, ktorí majú alergiu na kravské mlieko. Kolostrum je výborné na posilnenie imunity hlavne v období chrípky alebo keď má človek zníženú imunitu. 

 

  • triphala – ajurvédske byliny v kapsulách, ktoré pomáhajú tráveniu a vyprázdňovaniu čriev t.j. zbavovaniu sa toxínov a zvyškov jedla. Je to vhodné najmä pre tých ľudí, ktorí sú „suchší“ vnútorne (Charakteristika človeka je VATA, ktorá je princípom vzduchu a éteru. Majú problém ísť častejšie na wc a preto je pre nich veľmi dôležité pomôcť si či už vyváženou stravou, pohybom alebo výživovými doplnkami ako je Triphala).

 

  • sézamový olej – opäť vhodný na vyprázdňovanie a vhodný pre ľudí, ktorí s tým majú problém. Ale pozor na jeho užívanie, lebo je ťažký na žalúdok. Doporučujem si dávať každé ráno po dobu 7 dní polievkovú lyžičku a potom prestávka 3 týždne.

 

Nachádzame sa na konci tohto článku. Priniesla som vám pár teoretických ale aj praktických informácií o tom, ako funguje črevo a prečo by sme jeho funkciu a zdravie nemali podceňovať.

Pre tých, ktorí potrebujete sprievodcu, mentora na ceste osobného rozvoja, pretože máte slabú sebadisciplínu a máte tendenciu prokrastinovať, som vám k dispozícii.  Spoločne nájdeme cestu späť k vášmu JA, vašej identite a to prostredníctvom 2 nástrojov, ktoré využívam v rámci poradenstva:

GALLUP medzinárodné uznávanú metodiku na odhalenie 34 talentov a silných stránok >>>

 

NUMEROKOUČING kde prostredníctvom numerológie odhaľujem vaše dary, potenciál a životnú cestu >>>

 

Na záver zopár faktov, ktoré by vás mohli zaujímať. Ktorí ľudia a aké talenty sú zodpovedné za to, že si pripúšťajú viac ako je treba + a po číselnej stránke – ktoré čísla sú zodpovedné za fyzickú stránku človeka a aj zdravotný stav „brucha“.

Talenty
Čísla
  • Keď máte v dátume narodenia čísla: 1, 4, 7
  • Keď máte v dátume narodenia (deň, mesiac, rok alebo životné číslo) – extrémy vo všetkom, astma, bolenie hlavy: 8, 17, 26
  • Keď máte v dátume narodenia (deň, mesiac, rok alebo životné číslo) – bolesti kĺbov, kostí, zubov, bolesť chrbta, črevá: 4, 13, 22
  • Keď nemáte v dátume narodenia čísla – bolesti brucha, nervozita: 2, 5, 8
  • Keď máte v dátume narodenia (deň, mesiac, rok alebo životné číslo) – pokožka, ekzémy, závislosti, diéty: 5, 14, 23
A preto čo pomáha jednému v rámci trávenia, nemusí pomáhať druhému. Každý sme originál a jedinečný :).