+421 908 723 883 lubica@lubicafarkasova.sk

Rovnováha v živote – srdce (emócie)

(3. časť)

Ako dosiahnuť stav rovnováhy v živote a nájsť kľud v uponáhľanom svete, aby sme sa cítili vnútorne spokojní a slobodní? 

Pre každého z nás slovíčko rovnováha môže znamenať niečo iné. Niekto potrebuje mať diár zaplnený povinnosťami a cíti sa spokojný. Niekto potrebuje behať denne x kilometrov pretože má prebytok energie, ktorú potrebuje dostať von a tak sa dostať do rovnováhy. Niekto potrebuje mať rôznorodé aktivity, lebo nemá rád stereotyp a tak sa cíti naplnený a spokojný. To čo je pre jedného štandard môže pre druhého znamenať neštandard. Dôležité je si to uvedomiť a hlavne skúsiť pochopiť tú druhú stranu. Pochopiť, že áno ja som taký a on/ona je taká. Vzájomne sa tolerovať a chápať potreby toho druhého, že každý z nás máme iné predispozície. Každý z nás sme sa narodili s inou výbavou do života a podľa toho sme schopní podávať určité výkony či už v práci alebo v športe. Bez ohľadu na fakty, každý z nás potrebuje dosiahnuť stav, kedy sa cíti vnútorne spokojný a slobodný. Stav, kedy nehľadáme validáciu v externom prostredí cez uznanie, pochvalu, kariéru, ale sme spokojní s tým čo máme. Či to je práca, koníčky, vzťah. Sme spokojní s miestom kde bývame. Sme spokojní s tým ako vyzeráme. 

Jednoducho sme spokojní a tešíme sa z každého dňa.

Otázka je: Je možné takýto stav vôbec dosiahnuť? 

Áno je. Nie je to práca na jeden deň, ale je to celoživotná práca na sebe. To je ten osobnostný rozvoj, ktorému sa venujem. A v nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o rovnováhe z celostného prístupu. Tento prístup zahŕňa stav mysle – srdca (emócie) – tela (črevá) – duše. Prečo to zahŕňa tieto 4 oblasti? Predstavte si, že chodíte pravidelne do posilňovne a prídete domov a zjete všetko možné čo vám príde pod ruku – od sladkého cez stravu rýchleho občerstvenia. Budete sa cítite ok? Budete sa cítite spokojní a zdraví aj napriek tomu, že chodíte pravidelne cvičiť? No nie. Lebo všetko so všetkým súvisí. Stav nášho čreva úzko ovplyvňuje stav našej psychiky. Zároveň naše srdce (emócie) sú zodpovedné za to, ako sa cítime a čo prežívame. A tieto 4 časti sa jednoducho nedajú od seba oddeliť. Potrebujeme na nich pracovať neustále. Raz si našu pozornosť pritiahne myseľ, inokedy telo a raz sa potrebujeme venovať svojmu srdcu. A toto je cesta k rovnováhe v rámci celostného prístupu. 

Rovnováha – srdce (emócie)

(Prečo niektorí ľudia sú citlivejší, vnímavejší na okolie? Prečo si niektorí ľudia pripúšťajú viac k srdcu čo si o nich kto myslí alebo čo kto o nich niečo povie? Prečo niektorí potrebujú slová uznania, aby sa cítili viac v bezpečí a prijatí? Prečo niektorí potrebujú viac dotykov a nehy? Prečo niektorí ľudia majú lepšiu imunitu a niektorí bývajú často chorí? Čo ovplyvňuje emočný stav, nálady a celkové rozpoloženie človeka? Prečo si niektorí ľudia zapĺňajú medzeru v citoch matériou, aby sa cítili dobre?)

Čo sú to vlastne emócie? Pomôžem si s definíciou z wikipedie, lebo je to tam krásne popísané:

Emócie sú psychologické procesy, zahrňujúce subjektívne zážitky pohody a nepohody, previazané s fyziologickými zmenami (zmena srdečného rytmu, zmena rýchlosti dýchania), motorickými prejavmi (mimikagestikulácia), zmenami pohotovosti a koncentrácie. Vyvolávajú a ovplyvňujú tak ďalšie psychologické procesy.

Emócie sú evolučne staršie ako rozumové správanie, preto sú ich prejavy silnejšie a ťažšie ovplyvniteľné. Pomerne ľahko sa prenášajú na druhých ľudí (panikaplač na pohreboch, neutíšiteľný smiech a pod.). Silné emócie môžu poškodiť zdravie alebo spôsobiť smrť. Dlhodobé pôsobenie určitej emócie môže viesť k zmenám zdravotného stavu.“

Emócie rozdeľujeme podľa charakteru na:
  • primárne (strach, hnev, radosť, smútok, dôvera, znechutenie, očakávanie, prekvapenie, opovrhnutie)
  • sekundárne (intelektuálne, cit pre pravdu, zvedavosť, frustrácia z nepochopenia, morálne)

 

Čo všetko alebo kto všetko má vplyv na to, ako reagujeme v situáciách v živote?

 

  1. EMOCIONÁLNA INTELIGENCIA (EQ) – som zástanca toho, že EQ je oveľa dôležitejšie v živote človeka ako IQ. Pretože ak človek má nízke EQ, nevie vyhodnotiť alebo kontrolovať svoje vlastné emócie a emócie druhých + skupiny. Som presvedčená o tom, že ak firmy majú nedostatok ľudí s vysokým EQ, ich firemná kultúra je narušená. Pretože ak je kolektív zložený z racionálnych typov, môže prichádzať k nepochopeniam, viazne tam medziľudská komunikácia a tým pádom sú narušené medziľudské vzťahy.

 

Čo robiť v prípade, keď máme vo firme tím, kde viazne spolupráca, komunikácia a celkovo sú vzťahy narušené?

Je potrebné zabezpečiť rôznorodosť ľudí v rámci firmy a tímov. Je potrebné zistiť prostredníctvom osobnostnej diagnostiky, aké typy ľudí máme vo firme a podľa toho nastaviť ďalšie kroky. Osobnostná diagnostika GALLUP CliftonStrengths pomáha jednotlivcom, ale aj tímom identifikovať talenty a silné stránky. Zároveň vyzdvihuje jedinečnosť každého a tým pádom vieme povedať v čom je každý člen tímu dobrý. Vieme povedať ako môže prispieť k hodnotám firmy, k budovaniu firemnej kultúry a dobrých medziľudských vzťahov. Zároveň zistíme aký typ človeka nám v tíme chýba a toto miesto môžeme buď doplniť (nájdením vhodného kandidáta či už z firmy alebo náborom).

 

2. PROSTREDIE V KTOROM VYRASTÁME – mama, otec, súrodenec, škola, práca, partner. Toto všetko má na nás vplyv ako reagujeme na jednotlivé situácie. Keď vidíme napr. že sa rodičia hádajú alebo mama, otec reagujú prchko na stres, ako deťom to ukazuje príklad ako sa správať, keď príde stres do života. Stres = prudká reakcia. Stres = krik, hnev, nervozita. Pritom každý z nás sa rodíme s inými povahovými črtami. Dieťa sa môže narodiť trpezlivé, komótnejší. Ale keď vyrastá v prostredí, kde na neho tlačia a výkon je pre rodiča veľmi dôležitý, dieťa sa začne pod týmto tlakom meniť. Zrazu má pocit, že je pomalé. Má pocit, že nie je dostatočné a bude sa cítiť menejcenne. Pretože má pocit, že musí rodičovi vyhovieť a potrebuje byť v jeho očiach čo najlepší. Pritom keď sa narodil, jeho potreby boli úplne iné – nemal vnútornú potrebu tlačiť na pílu, bol pomalší a mal rád pohodu a veril si. Až vplyvom okolia sa postupne z neho stal človek, ktorý je úplne iný a ktorému sa menili postupne hodnoty.

Odkláňal sa od seba, od svojej vnútornej múdrosti, ktorá by ho v živote viedla inou cestou. Postupne sa tlaky zvyšujú – v škole chce dosahovať nadpriemerné výsledky (lebo veď sa to od neho očakáva), možno si pridá aj 1, 2 krúžky, aby splnil očakávania druhých. Keď sa prehupne do pracovného prostredia, už to nebude o dokazovaní rodičovi, ale o dokazovaní nadriadenému. Má pocit, že potrebuje splniť kvóty a ešte si nechá na seba naváľať viac a viac povinností. Lebo veď je to v jeho očiach „normálne“. Stav, ktorý môže viesť k pomalému a postupnému vyhoretiu. Stav ku ktorému by neprišlo, kebyže sa pristupovalo k výchove inak – nie podľa potrieb a očakávaní rodičov, ale podľa individuálnych potrieb dieťaťa. 

Čo robiť v takomto prípade?

Vyžaduje to veľkú dávku sebareflexie, že človek si začne uvedomovať aj na základe zdravotných prejavov, že niečo nie je v poriadku.

Aké môžu byť prejavy, ktoré mu napovedia, že nejde správnou cestou a že sa odklonil od svojej životnej cesty a poslania?

Jeho zdravie mu začne pokulhávať. Raz je to nádcha, inokedy chrípka, potom alergie. A neustále sa mu zdravotné problémy opakujú. Keď nepočúva signály resp. prehliada tieto signály, ktoré mu vysiela jeho vlastné telo, jeho dušička pritvrdí spôsobom, že už to nie je len o nádche, ale aj o ťažších zdravotných prejavoch napr. zakopnutie, zlomenina, úraz. A keď ani toto nestačí na to, aby sa zastavil a uvedomil si, že niečo nie je v poriadku, duša pritvrdí. Je možné, že príde zranenie, ktoré má trvalejšie následky. Možno si teraz hovoríte, že dramatizujem, ale len sa vám snažím popísať spôsob akým naše telo s nami komunikuje. Ono nerozpráva klasickou rečou. Ale dáva nám znamenia, signály cez zdravie. A keď je človek „hluchý a slepý“ a dáva prednosť projektom, druhým a nie sebe, jeho telo mu ukazuje, že „kamoško“ – je čas spomaliť a podradiť. Lebo ako spieva Katka Knechtová v pesničke: „Spomaľ máš privysokú rýchlosť…“.

 

3. DÁTUM NARODENIA – má vplyv na to, ako prežívame emócie. Deti, ktoré sú narodené po roku 2000 sú oveľa emotívnejšie ako my čo sme sa narodili v 19 storočí. Prečo? Lebo ich dátum obsahuje priveľa 2, ktoré sú zodpovedné za prežívanie emócií a to ako vnímajú svoje okolie. Ich EQ je od narodenia vysoké a prežívajú svoje emócie intenzívnejšie ako tí, čo sa narodili v 19 storočí. Sú to deti, ktoré sa potrebujú naučiť ako pracovať s výkyvmi nálad, ktoré im skáču. A tým, že majú menej jednotiek, tak je im ťažké o tom hovoriť. Ich spôsob komunikácie je iný ako máme my starší, rodičia, kolegovia generácie X,Y,Z. Oni nemôžu za to, že ich rečový prejav je iný a ich potreby sú iné. Je pre nich prirodzenejšie komunikovať cez mobil, kde nemusia používať „klasickú“ komunikáciu. Oni sa to učia. Zatiaľ čo my staršie ročníky sme pravý opak. Sme tí, ktorí sme racionálni a až potom prichádza na rad srdce. Je pre náš ľahšie komunikovať žoči voči a vyjadrovať svoje emócie aj prostredníctvom hovoreného slova. Ale aj tu môžeme vidieť, že žiadny extrém nie je dobrý. Napr. keď má niekto príliš veľa 1 v dátume narodenia, tak je vybavený silou slov – rečového prejavu. Ale je to až ak silné, že niekedy jeho prejav môže byť extrémny, alebo potlačený až to vyvrcholí do agresivity. Čiže človek sa učí kedy byť ticho a kedy naopak reagovať proaktívne nie reaktívne.

4. ŽIVEL – to v akom elemente sme sa narodili má tiež veľký vplyv na naše emócie a na to akí sme citliví. Máme 4 elementy: ZEM, OHEŇ, VODA, VZDUCH pod ktorých nadvládou sme sa narodili.

  • VODA: Ľudia, ktorí sú vodný živel (Ryba, Rak, Škorpión) sú najcitlivejšie znamenia zverokruhu a prežívajú svoje emócie veľmi intenzívne. Nielen svoje ale aj svojich blízkych. Sú vnímaví na svoje okolie a tak ako sa voda dokáže dostať všade, tak aj oni sú ako špongia, ktorá nasáva energiu zo svojho okolia. Preto sa potrebujú chrániť pre citovými upírmi aj pred návalom energie z vonkajšieho prostredia. Ako? Napr. esenciálnymi olejmi, kúpeľom do ktorého pridajú soľ alebo levanduľu, vyhýbaním sa ľuďom, ktorí sú neustále negatívne naladení, naučia sa povedať nie bez pocitu viny. 

 

  • ZEM: Emócie potrebujú byť v rovnováhe a potrebujú sa uzemniť. Doslova majú potrebu stáť s nohami na zemi. Bezpečie a istotu im dáva okolie, rodina, blízki ale hlavne si tú vnútornú silu potrebujú vybudovať sami. Prejavy, keď nie sú uzemnení sú: úzkosť, nervozita, strata integrity (odpojenie od seba), nespavosť. Oni si tiež môžu vypomôcť esenciálnymi olejmi, ale aj pobytom v prírode, pochodením si po tráve, pohrať sa s hlinou alebo v záhrade. 

 

  • VZDUCH: Títo jedinci sú veľmi logicky zameraní a ich myseľ je rozháraná na všetky strany. Tým pádom sa to v rámci emócií prejaví ako výkyvy nálady, príliš veľa myšlienok = v extrémnych prípadoch neuróza až depresia. Môžu si pomôcť pohybom, športom, cestovaním, udržiavaním a pestovaním dobrých medziľudských vzťahov.

 

  • OHEŇ: Majú v sebe najviac energie zo všetkých. Tým pádom ju potrebujú vhodným spôsobom usmerniť, aby sa to nezmenilo na agresivitu a hnev. Druhý extrém je tlmenie tejto energie v záujme druhých, lebo sa boja svojej sily. Tým pádom vzniká v ich tele teplo, ktoré pomáha bunkám zrieť – bujnieť. Nielen zdravým ale aj tým menej prospešným. Neskôr to môže vystreliť do diagnózy. Preto potrebujú zvládnuť tieto emócie cez sebakontrolu, vypovedaním, športom, pobytom pri mori alebo zapálením sviečky.
Toto je len v skratke o tom, čo všetko môže mať vplyv na naše emócie. 

Techniky, ktoré vám pomôžu zvládnuť emócie okrem horeuvedených sú:

Dýchanie – začnite sa sústrediť na náš dych a spomalíme ho. V predošlej časti som uviedla techniky a toto je opäť jedna spojená s dychom. Začnite si len počítať nádych na 4 a výdych na 4. Medzitým zadržte dych tiež na 4. (Mne toto cvičenie osobne pomáha, keď cítim, že som v strese, alebo ma čaká stresová situácia. Príklad. Keď ma čakalo vystúpenie v TV v Dámskom klube, tak som doslova potrebovala dostať svoje emócie – hlavne trému pod kontrolu. Som trémistka a preto som si potrebovala osvojiť pár techník, ktoré mi pomáhajú zvládnuť situácie. Preto, keď som išla na plánované nahrávanie, vyrazila som z domu skôr. Mala som samozrejme pripravené otázky, obsah. Zaparkovala som auto na parkovisku, vypla rádio a zavrela oči. Spomalila som dych a hovorila si, že o nič nejde – že som tu a teraz a všetko bude ok. To zvedomenie prítomného okamihu mi pomohlo na to, že môj strach, stres sa zmenšil. Lebo zrazu som vnímala len seba, auto, dych. Nič viac. A keď prebiehal samotný rozhovor, moja pozornosť bola zameraná 100% na moderátorku. T.j. vnímala som len ju a jej otázky.)

  • Vypovedanie – niektorí ľudia sa boja hovoriť o svojich pocitoch. Jednoducho to nevedia. Budú rozprávať o nich, ale nevedia pomenovať čo ich trápi. A tak namiesto toho, aby niekedy vyjadrili súhlas alebo nesúhlas s danou situáciu, sú ticho. Avšak vnútorne to pociťujú ako tlak na srdci, búšenie srdca alebo stiahnutie hrdla. Že aj chcú a vnútorne cítia, že to potrebujú dostať zo seba von, ale strach im nedovolí. Lebo čo ak ich druhí nepochopia? Lebo čo ak to vyvolá v druhých neprimeranú reakciu a tej sa oni boja. Lebo oni hádky neznášajú a vyhýbajú sa konfrontácii. 

(Sama som dlhé roky bola v takomto nastavení, že som bola ticho, aj keď som vedela, že by som mala otvoriť ústa. A potláčané pocity, emócie jednoducho postupne ukázali svoju daň. Niekedy som to pociťovala ako stres, niekedy mi búšilo srdce a inokedy som to zatlačila do ženských orgánov. Postupne sa to odzrkadlilo na stave mojich hormónov. Najprv to začalo nenápadne ako nepravidelná menštruácia, neskôr sa to prehuplo v probléme s otehotnením, kedy nám 1 1/2 trvalo, kým prvorodená dcéra prišla na svet. Dlhé roky potláčania emócií si jednoducho vyžiadali svoje. Moje zdravie mi ukazovalo prostredníctvom stavu mojich hormónov. Pomaličky ale isto. A záverečná bodka po rokoch: menopauza pred 40-tkou vo veku 38 rokov. Život ma naučil – hovoriť. Život ma naučil – prejaviť sa. Život ma naučil – hovoriť hovoriť hovoriť.)

  • Aromaterapia –  na trhu je veľa esenciálnych olejov, ale ja vám dám tip iba na pár s ktorými mám osobne veľmi dobrú skúsenosť. Pretože nemôžem odporučiť niečo, s čím nemám reálnu skúsenosť.

Olej BALANCE (olej ukotvenia): uzemňujúca zmes – na emocionálne uzemnenie, zvýšenie pozornosti a koncentrácie, ADD a ADHD, hormonálnu rovnováhu, rovnováhu krvného tlaku, upokojenie a relaxáciu, meditáciu, neurologické problémy.  

Viac informácií si ho môžete objednať na:>>>

 

Olej SERENITY (olej odpustenia): upokojujúca zmes – potláča úzkosť a stres, podporuje spánok a vplýva na problémy so spánkom, zmierňuje bolesti hlavy a napätie, upokojuje nervový systém a výkyvy nálady, starostlivosť o pokožku.

Viac informácií si ho môžete objednať na:>>>

 

 

Postupne sme sa dostali k záveru dnešného článku. A ako ste na tom vy a vaše emócie?

Nachádzate v období, kedy potrebujete nájsť seba, vnútorný pokoj a rovnováhu, kedy sa potrebujete stíšiť, skúste si vybrať jednu z techník, ktoré uvádzam vyššie a začnite ju praktizovať. Napr. dychovú techniku do štvorca môžete praktizovať aj v aute, nepotrebujete nič špeciálne. Zíde sa to hlavne vtedy, keď máte málo času, ponáhľate sa a máte pocit, že nestíhate. A jediné čo máte v rukách je svoj dych. Ten vám pomôže sa ukľudniť a nakoniec zistíte, že ste prišli do cieľa včas. Ako ja tomu hovorím – ohýbam čas :).

Pre tých, ktorí potrebujete sprievodcu, mentora na ceste osobného rozvoja, pretože máte slabú sebadisciplínu a máte tendenciu prokrastinovať, som vám k dispozícii. 

Spoločne nájdeme cestu späť k vášmu JA, vašej identite a to prostredníctvom 2 nástrojov, ktoré využívam v rámci poradenstva:

GALLUP medzinárodné uznávanú metodiku na odhalenie 34 talentov a silných stránok >>>

 

NUMEROKOUČING kde prostredníctvom numerológie odhaľujem vaše dary, potenciál a životnú cestu >>>

 

Na záver zopár faktov, ktoré by vás mohli zaujímať. Ktorí ľudia a aké talenty sú zodpovedné za to, že viac premýšľajú, alebo potrebujú čas na premýšľanie.

Talenty
Čísla
  • Keď máte v dátume narodenia (deň, mesiac, rok alebo životné číslo): 2, 11, 20 (Emotívni ľudia, ktorí majú veľké srdce a preto sa chránia aby neboli zranení. Lebo ak sa raz „popália“ ťažko nesú to bolesť a uzavrú sa. Stávajú sa z nich racionálni jedinci. Potreba dotykov a nehy.)
  • Keď máte v dátume narodenia (deň, mesiac, rok alebo životné číslo): 4, 13, 22 (Melanchólia, nedôvera v seba, nízke sebavedomie na ktorom potrebujú pracovať. Inak sa cítia zraniteľní a ich emócie dostávajú zabrať.)
  • Keď máte v dátume narodenia (deň, mesiac, rok alebo životné číslo): 6, 15, 24 (Veľmi citliví ľudia na seba, na svoje telo, na okolie – čo si o nich kto myslí. Hľadajú uznanie vo vonkajšom prostredí a majú sa naučiť sebaláske. Potreba lásky.)
A preto to čo funguje na jedného, nemusí na druhého. Pre niekoho meditácia môže byť úžasná technika, ktorá ho dá do kľudu a inému sa môže jeho stav zhoršiť a bude ešte viac premýšľať ako predtým.