Ako nájsť zmysel života

Alebo: Každý máme tú svoju životnú cestu a je to v poriadku…

Téma, o ktorej by som mohla hovoriť hodiny. Téma, ktorá mi je veľmi blízka. Téma, ktorá je v mojich očiach „evergreen“.

Pre mňa človeka so životným číslom 7 (inak povedané osudové číslo), je to téma celoživotná. Pre tých, ktorých táto téma zaujíma viac, si môžu stiahnuť podrobný návod, v ktorom vysvetľujem čo je životné číslo, ako si ho vypočítať a zároveň popisujem jednotlivé čísla 1-9. 7 v dátume narodenia znamená cesta. Je to cesta osobného rozvoja, ktorou kráčam celý život. Cesta, na ktorej si potrebujem všetko (alebo skoro všetko) odskúšať na vlastnej koži. Nie je to o tom, že by som bola neveriaci Tomáš, ale potrebujem pochopiť aj z mojej perspektívy „prečo“. Neskôr vysvetlím a popíšem ako to vyzerá aj v praktickej rovine.

Ako nájsť teda ten zmysel života? Ako nájsť sám seba a byť spokojný? Ako vôbec poznať seba a pochopiť druhých….

Je to cesta. Trúfam si povedať, že to nie je len chvíľkové pominutie mysle, alebo záležitosť na pár dní, resp. mesiacov. Je to celoživotný proces. Raz sa cítime lepšie, raz horšie. Raz si myslíme, že už sme to našli a inokedy si pripadáme ako Alenka v ríši divov. A hľadáme a hľadáme. A dúfame a veríme, že raz sa do toho „cieľa“ dostaneme. Je to v skutočnosti tak? Máme mať latku nastavenú tak vysoko? Že bum toto je cieľ a tam by som rád prišiel? Alebo existuje iné riešenie? Na úvod stačí pripomenúť staré známe, že:

Cieľ je cesta.

To ste čítali, počuli už určite veľakrát. Znamená to, že ako kráčame životom, tak sa nám dejú rôzne situácie. Dostávame rôzne lekcie v podobe vzostupov a pádov. A pokaždé keď sa otrasieme, sme oveľa silnejší ako sme boli predtým. A toto je tá cesta. Nič viac, nič menej :). Nie je to jadrová fyzika za ktorou treba hľadať viac. Je to uvedomenie, že keď si aj dám cieľ a dosiahnem ho, tak podstatná je aj tak cesta. Cesta, na ktorej som sa naučil niečo nové. Napr. som sa naučil novú zručnosť, alebo som si osvojil novú cnosť. Alebo som stretol nových ľudí, ktorí ma inšpirovali. O tom to všetko je. Ale ak máme nastavené očakávania príliš vysoko, môžeme byť sklamaní. Môžete mať pocit, že stále utekáte dopredu. Stačí, že na internete zbadáte ponuku na školenie a uups ste opäť chytení. Že aj to chcem, aj toto chcem. Aj toto sa potrebujem doučiť, lebo to neviem. Ako áno je to fakt. Nevieme všetko. Ale je to potrebné? Je to potrebné na to, aby ste boli spokojní? Nachvíľu áno, ale za rohom na vás číha ponuka s ďalším kurzom….Pozooor, už vás majú. Marketing robí svoje. Krásne sa vám dostane do zorného poľa lákavý nadpis kurzu. A…už vás majú. Píšem to s miernym úškrnom, ale fakt je, že treba si to vedieť ustriehnuť. Pretože nie všetko čo trh ponúka je pre vás. Nie všetko čo chytí váš zrak, je pre vás. Ako môžete rozlíšiť čo je a čo nie je? Predsa podľa vašich priorít. Ak ste si pred mesiacom povedali, že máte stopku od míňania a idete sa fokusovať na praktickú rovinu, tak je to jasné. Len si to treba pripomenúť. Ok malé intro s odbočením máme za sebou a prejdime pomaličky na tú sľúbenú moju životnú cestu (toto je inak príklad mojej mysle čísla 12 – deň narodenia. 12 je všestrannosť a dokáže vyprodukovať veľa myšlienok, nápadov v rôznych oblastiach. Vidíte prakticky, že sem tam odbočím, ale na konci sa vrátim k pointe).

Ako nájsť zmysel života

Poďme sa spoločne pozrieť na tú moju cestu.

Možno sa niektorí v nej spoznáte. Možno niektorých inšpirujem. Možno niektorých povzbudím. Nie je to o tom, aby som vám teraz radila a hovorila vám, že urobte toto a budete šťastní. Každý sme iný. Každý máme tú svoju životnú cestu, ktorou kráčame.

Ako to u mňa vyzeralo, keď som mala …násť?

Už počas základnej školy som sa zamýšľala nadtým, prečo sa niektorí ľudia správajú tak či onak. A ako introvert som veľakrát bola v úlohe pozorovateľa. Nebolo pre mňa prirodzené byť v prvej línii. To som veľmi rada prenechala iným. Pre mňa to bol čas, kedy som vnímala ľudí a dianie okolo seba. A snažila sa pochopiť a nájsť odpovede na všetky moje otázky prečo. Prečo ten „Ferko“ sa tak správa. Prečo tá „Zuzka“ toto hovorí. Prečo sa s niektorými ľuďmi cítim dobre a pri niektorých mám pocit, že si nemáme čo povedať. Toto mi furt vŕtalo hlavou. A aby som sa dokázala priblížiť k druhým (byť sama so sebou v pohode), začala som pátrať po príčine. Začala som si spájať rôzne povahové črty a prejavy správania so znameniami zverokruhu. Pre mňa to bola taká barlička, ktorá mi pomáhala pochopiť druhých. Pochopiť ich správanie a odlišnosti. Pre mňa neexistuje, aby niečo ostalo nepochopené. Mám výzvu, problém, hľadám riešenie. Otázka vtedy znela: „Čo môžem urobiť, aby som druhých lepšie pochopila:“ V tom čase to boli znamenia, ktoré mi priniesli pochopenie druhých. Teraz si nemyslite, že pri prvom stretnutí som „vyblafla“ na druhého otázku – V akom si znamení….? (Asi by sa cítili ako pri výsluchu). Nie. Ale ak nastala vhodná chvíľa, spýtala som sa.

Keď som mala cca 14 rokov (presne si fakt nepamätám) a bolo tesne pred meninami, brat sa ma spýtal: „Hej ségra, čo chceš na meniny?“ Bez rozmýšľania som odpovedala: „Potešila by ma táto kniha – Numerológia čo nám čísla prezradia (Kľúč k ľudskému správaniu) od Harish Johari. Bola to moja prvá kniha o numerológii a mám ju v knižnici dodnes. To ste mali vidieť, keď mi ju dal. Sadla som si a začala počítať. A viete čo bolo najlepšie? V úvode, kde autor vysvetľuje ako si vypočítať osudové číslo udáva príklad: Ja som sa narodil 12. mája 1934….What? Náhoda? Nemyslím. Môj dátum narodenia je: 12. mája. Viac mi nebolo treba. Knihu som prečítala na jeden šup ešte v ten deň. Vypočítala som si svoje životné číslo, čísla mojich najbližších a bola za „múdru“. 🙂 Zistila som, že brat, mamina máme rovnaké životné číslo 7. A ocino má 5. Pre mňa to bola úľava, ktorá prišla s poznaním. Pochopenie, že aha preto sa niekedy takto cítim. Aha, preto ten dotyčný robí to a to. Pre mňa ako teenagera, to bola veľká vec. Lebo v tom veku naozaj nemáte potrebu rozoberať svoje myšlienky s rodičmi. Nemáte potrebu to rozoberať s kamarátmi, pretože by vás možno ani nepochopili. Nakoľko nie všetci sú týmto „spirituálnym“ témam naklonení. Kráčala som tým svetom sama so sebou. Sama vo svojej hlave a so svojími myšlienkami. To bol môj svet, v ktorom som našla pochopenie na dianie okolo seba.

Bol toto začiatok mojej životnej cesty? Našla som vtedy zmysel života?

Nie.

Ešte veľa vody odvtedy pretieklo, aby som sa dostala tam, kde som teraz. Ale o tom až nabudúce…

Malé intro do môjho sveta introverta, ktorý má úsmev na tvári a verí v potenciál každého. Ak aj vy stojíte na križovatke a potrebujete si urobiť analýzu svojich silných, slabých stránok a vôbec potrebujete pochopiť seba, som tu pre vás. Pri koučingu používam aj numerológiu, aby som sa k vám priblížila. A zároveň je to kľúč, ktorý mi umožňuje vás podporiť a posunúť na vašej životnej ceste (nie niekoho iného). V číslach t.j. v dátume narodenia hľadám a rozpoznávam vaše silné stránky, dary a talenty. Plus poslanie, ktoré máte naplniť. Tento druh poradenstva nie je pre každého. Je to pre tých, ktorí skutočne túžia a potrebujú zmeniť život. Skutočne potrebujú poznať a pochopiť súvislosti, lekcie, výzvy v živote. A na základe tohto poznania boli schopní vykročiť do akcie.

Všetky informácie o tom, čo a ako, nájdete >>>

Nabudúce pokračovanie…