+421 908 723 883 lubica@lubicafarkasova.sk

Dennodenné návyky, ktoré vám zmenia život

Cítite, že potrebujete do svojho života zaviesť režim? Cítite sa stále vyčerpaní a bez energie? Chýba vám v živote sebadisciplína?

 

Prečo veľa ľudí, ktorí si dajú predsavzatie či už novoročné alebo v priebehu roka, málokedy pri ňom zotrvajú a vydržia? Prečo majú ľudia tendenciu začať veľa aktivít naraz a neskôr majú problém zotrvať čo i len v jednej z nich? Je viacero príčin prečo je to tak. A štatistika Gallup ukazuje, že až 80% novoročných predsavzatí, ktoré si ľudia dajú, ich nesplní. Bez ohľadu na to či je ich cieľ veľký alebo malý. 

 

Aké sú faktory, ktoré majú na človeka vplyv pri dosahovaní cieľov:

  1. Okolie – ak sa nachádza v okolí, ktoré ho nepodporuje a dotyčný človek nemá veľkú disciplínu, je veľmi pravdepodobné, že svoje ciele nedokončí.
  2. Trpezlivosť – chcieť všetko hneď a zaraz. Ak má niekto intolerancie, alergiu a rozhodne sa, že zmenou stravovacích návykov sa ich zbaví, potrebuje rátať s tým, že sa to neudeje hneď. Keď je telo rokmi zanesené a v črevách sú nahromadené toxíny, potrebuje sa najprv vyčistiť. A až keď je telo zbavené týchto nestrávených jedál, začne sa pomaličky liečiť. 
  3. Konzistentnosť – to, že človek urobí len danú aktivitu raz za čas, nemôže vidieť požadované výsledky. Ak chce mať niekto svaly a bude do posilňovne chodiť len 1x do týždňa, tie svaly mu nenarastú. 
  4. Nesprávny čas – kedy nie je ten správny čas na zavádzanie návykov do života. Príklad: mamička je na materskej dovolenke, stará sa o deti a v noci veľmi nespí. Je unavená. A rozhodne sa, že začať cvičiť 3 x do týždňa, lebo tak zvykla cvičiť predtým ako mala deti. Ak je človek nevyspatý, nemá prirodzené toľko energie. Tento cieľ je nereálny pretože nielenže nemá fyzickú kapacitu, aby to zvládla, ale ani mentálnu. V takom prípade sa neoplatí držať „starých“ návykov a jednoducho prijať fakt, že teraz je obdobie, kedy moje telo potrebuje viac oddychovať. Človeka to učí vedieť prijať zmeny v živote. 

 

Bez ohľadu na vyššie spomenuté, existuje spôsob ako zahrnúť dennodenné návyky, ktoré vám zmenia život. Sú to návyky, ktoré zvládne každý z nás a dajú sa praktizovať naozaj všade. Nebudem vás zaťažovať teraz niečím čo trvá hodinu-hodiny. Ide tu o presný opak. A to o zavedenie malých návykov, ktoré si ľahko osvojíte. Keď sa vás spýtam ako často si čistíte zuby? Aká bude vaša odpoveď? Bez mihnutia oka odpoviete, že 2x denne. Ani sa nepozastavíte nadtým, že by to malo byť inak. Je to návyk, ktorý ste si vybudovali od malička. A preto vám nepripadá divné, že by ste to mali inak. A tak je to so všetkým. Potrebujete si vybrať 1 aktivitu, ktorú budete opakovať. Vytrváte a neskôr už to nebude pre vás niečo nové ale sa z toho stane návyk.

JEDNODUCHÉ NAVYKY, KTORÉ VÁM ZMENIA ŽIVOT

    1. Nastavíte si budík skôr (stačí 10 minút) a využijete ich na meditáciu a nastavenia dňa. Nemusíte stavať z postele. Stačí ostať v posteli, kde si v hlave poviete ako chcete, aby váš deň vyzeral. (Sama praktizujem toto cvičenie pravidelne. Mám nastavený budík na 6:00 a viem, že som prvá, ktorá je hore t.j. nie som nikým vyrušovaná a viem, že je to čas, ktorý mám len pre seba. A viem, že je na mne ako ho zmysluplne využijem).
    2. Pri prezliekaní sa môžete natrieť olejom alebo telovým mliekom. Je to starostlivosť o pokožku a telo sa vám za to poďakuje. (Sama praktizujem tento krok a mám 3 produkty na výber. Vyberám si podľa nálady na akú vôňu a konzistenciu mám chuť: či to je telový olej, ktorý vitalizuje, regeneruje, detoxikuje Biomineral D6care>>, telové maslo L´amour MUCUMU>> alebo The ritual of SAKURA od ritual body lotion>>>.)
    3. Vypijete pohár vlažnej vody, ktorú ste si prichystali deň predtým do džbánu. Odstáta voda je oveľa výživnejšia ako tá, ktorá je priamo z kohútika. Môžete tam pridať aj trochu horúcej prevarenej a je to ešte viac prínosnejšie pre žalúdok. (Sama si chystám džbán vody večer, aby som ráno mala takto vodu pripravenú. Plus pri príprave čaju si odlejem horúcu vodu do pohára a zmiešam.). A taký malý tip pre vás – keď sú dlhé zimné večery alebo chrípkové obdobie, zahrňte do pitného režimu aj vitamín C. Osobne som zástanca produktov, ktoré sú vyrábané na Slovensku a tiež všetkého čo rastie na Slovensku. A za mňa je top RAKYTNÍK koncentrát>> alebo iné produkty. Obsahuje veľkú dávku vitamínu C.
    4. Zapnite si difuzér s esenciálnym olejom. Čuch má veľký vplyv na vaše emócie. A preto veľmi záleží v akom prostredí sa nachádzate a čo „voniate“. Čuch je úzko spojený s pamäťou a vôňa vyvoláva v človeku určité spomienky. Niekedy sa môže stať, že si spomeniete na zabudnutú udalosť, ktorá mohla byť príjemná. (Sama ako prvé keď prídem do kuchyne zapínam difuzér, kde mám esenciálny olej BALANCE + difuzér>>>. Je to uzemňujúca vôňa a olej, ktorý ukotvuje. Zároveň dobre vplýva na hormonálnu rovnováhu, ADD a ADHD, zvyšuje koncentráciu a pozornosť.)
    5. Začnite deň čajom alebo teplými raňajkami. Nič nie je horšie ako si dať studený jogurt, ktorý zachladzuje organizmus. Predstavte si to ako studenú sprchu, ktorú si pustíte hneď po vyspatí. Bez prípravy. Tak toto je stav, ktorý zažije žalúdok, keď mu dáte studený jogurt. (Sama si pripravujem zelený jasmínový čaj>> každé ráno, ktorý kombinujem s ajurvédskou zmesou harmónia>> na ktorý sa už každé ráno teším. Je to taký môj rituál.)
    6. Pri ceste autom si nalaďte rádio, ktoré hraje hudbu, ktorá vás povzbudí a nie naopak. Vyhýbajte sa správam, ktoré sú negatívne. Alebo majte po ruke obľúbené CD, pesničky, ktoré vám doslova vylepšia náladu. (V aute mám naladené také rádio, ktoré dáva najmenej reklám alebo sú to pesničky, ktoré ma doslova nakopnú. Plus mám v zásobe CD, ktoré vytiahnem podľa potreby od klasickej hudby známeho huslistu André Rieu>> cez Duchoňa až po Beyoncé.)
    7. Každú nedeľu si urobíte to-do-list, aby ste vedeli, kde a čomu budete venovať svoj čas aj energiu. (Každú nedeľu sa pripravujem na pracovný týždeň a plánujem si 7 dní. Beriem do úvahy povinnosti, ktoré ma čakajú plus krúžky, doktorov detí. A všetko ladím tak, aby som mala čas aj na športové aktivity.)
    8. Choďte na prechádzku. Aj keď nemáte veľa času, tak 15-20 minút si určite po práci nájdete. Choďte von. To je jedno či sa budete túlať po uliciach alebo pôjdete do blízkeho lesíka. Podstatné je, že urobíte niečo pre svoju hlavu (mentálne zdravie) a vypnete. (Kedykoľvek aj počas dňa sa zdvihnem a idem sa prejsť. Dáva mi to možnosť vypnúť a prepnúť na iné aktivity. Plus moja práca vyžaduje sústredenie a veľa počúvania druhých. A preto sa potrebujem uzemniť v prírode a doslova nasať energiu späť.)
    9. Skontrolujte si svoje záväzky. Či sú to finančné alebo aj sľuby, ktoré ste dali svojim blízkym, kamarátom. Napr. či vám nestojí neuhradená faktúra na stole. Alebo ste sľúbili, že zavoláte kamarátke a stále to odkladáte. 
    10. Večer namiesto pozerania televízie, skúste si zobrať do ruky knihu, ktorá vám už pár mesiacov leží na nočnom stolíku. Je to lepšie strávený čas ako pozerať len tak správy alebo film, ktorý je prerušovaný reklamou. (Doma nemáme klasické programy. Máme predplatený Netflix. Nie som zahltená zbytočnými seriálmi a môžem si vybrať film, dokument podľa nálady, potreby. Ale väčšinu času venujem buď čítaniu alebo tvoreniu obsahu pre klientov.)
    11. Vďačnosť – viem, že je to klišé a všade sa o tom píše. Ale byť vďačný za to čo máte je spôsob akým dávate vesmíru vedieť, že vám môže nadeliť viac. (Večer keď som už v posteli a tesne predtým ako zaspím si v mysli prehrávam celý deň. Čo sa mi podarilo, čo som zažila. A v rámci toho poďakujem za všetko čo ma napadne – klientov, rodinu, deti.)
    12. Doprajte si oddych a spánok. Každý to máme inak. Niekto je nočný vták, iný dokáže vstávať skôr. Vnímajte a naučte sa počúvať svoje telo. Ak vám dáva signál, že je unavené, choďte spať skôr aj keď zvyknete bývať dlho hore. (Sama som typ človeka, ktorý stáva skôr väčšinou o 6 alebo aj skôr podľa potreby, ale chodím spať okolo 22hej. Rešpektuje svoj biorytmus a počúvam svoje telo.)

 

Toto je 12 bodov, ktoré ma teraz napadli. Sú to aktivity, ktoré robím ja a robím ich každý deň. A keď sa aj náhodou stane, že zabudnem ale sa stane, že na niektorú z nich nemám čas, tak na druhý deň opäť pokračujem. Toto sú moje návyky, ktoré vám môžem len doporučiť. Vy si môžete zobrať príklad, inšpirovať sa. Prípadne si tam kľudne doplňte svoje. Nepísala som tam o športovaní ako takom, lebo to už je o inom. (Dokonca v niektorých článkoch nájdete doporučenie na 1-minútové návyky o ktorých píšu v článku na STARTITUP). 

Toto sú návyky, ktoré netrvajú dlho a nestoja ma skoro nič. A majú tak veľký efekt, prínos na moje zdravie aj život.

 

Keď ste si nie istí, kde vôbec začať, môžete využiť môj 5-krokový návod v článku >>> „Ako nájsť zmysel života, keď sa cítite stratení?“ . V ktorom vás prevediem konkrétnym procesom ako môžete zistiť, ktorá oblasť je pre vás tá „kritická“ a potrebuje v nej podniknúť akčné kroky. 

  • Ak ste z tých, ktorým sebadisciplína alebo konzistencia robí problém, veľmi rada bude vaším sprievodcom pri vytvorení návykov. Sú 2 spôsoby ako môžeme spolu pracovať:
  1. GALLUP metodika ktorá spočíva v identifikácie vašich 34 talentov a silných stránok, ktorá je určená ako pre jednotlivca tak aj pre tímy vo firmách.
  2. NUMEROKOUČING ktorý sa zameriava na odhalenie vašej životnej cesty, poslania a darov.

 

Viac o mojich službách sa dozviete tu >>>

 

  • Alebo si môžete stiahnuť 3-krokový návod „Ako získať v živote to, po čom túžite: