SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) a jej cesta

Tipy, triky a rady

 

Existuje veľa stránok, informácií o tom, čo všetko táto cesta SZČO obnáša. V tomto článku sa zameriavam na to, čo pomohlo mne, keď som začínala. A zároveň popisujem cestu, ktorú s odstupom času hodnotím, ako veľmi prínosnú.

Predtým ako sa ponorím do tejto témy, vám odporúčam návod, ktorý som pripravila na základe osobných skúseností. Návod, ktorý pozostáva len z 3 krokov a hovorí o tom, ako sa navrátiť k sebe. Ako získať späť stratenú sebadôveru vo svete plnom informácií, úloh a povinností.

Čo je dobré vedieť: Predtým, ako sa rozhodnete vykročiť na dráhu SZČO.

Sú ľudia, ktorí nepremýšľajú, že čo sa stane keď a založia si živnosť bez najmenšieho zádrhelu. To však nebol môj prípad. Potrebovala som si ujasniť čo chcem robiť, prečo to chcem robiť. A ako posledný najdôležitejší krok bolo samotné rozhodnutie, ktoré pozostávalo z výpovede u zamestnávateľa.

Čo je dobré vedieť, predtým ako sa rozhodnete:

  1. či chcete pracovať a popritom podnikať vo svojom voľnom čase. Mať trvalý príjem, resp. poberať rodičovský príspevok a popritom podnikať. Je to jedna z možností, ktorá má viacero otázok. Napr. taký čas. Koľko času strávite v práci a koľko času potrebujete na svoje aktivity? Ste schopný to vykryť? Ak áno, na aké obdobie? Pretože mať trvalý pracovný úväzok a pritom rozbiehať svoje, nie je vôbec jednoduché. Preto si treba zvážiť koľko času ste ochotný tomu venovať a či ste fyzicky schopný to zrealizovať. Je veľa mamičiek, ktoré sa rozhodnú počas MD/RD pracovať a namiesto toho, aby v noci spali a načerpali energiu, sedia za PC a ťukajú. A keď prídu choroby detí a iné povinnosti, začne sa to na nich valiť zo všetkých strán. A tam už vstupuje do hry aj partner, starí rodičia, alebo opatrovateľky. Máte také možnosti, alebo ste na všetko sama? Samozrejme iný prípad je, keď ste samostatná jednotka a nemáte zodpovednosť za nikoho okrem seba.
  2. či dáte výpoveď v práci a po skončení prejdete plynule do SZČO. Ste zamestnaný, máte stabilný príjem, už ste sa rozhodli a ako pracujete založíte si živnosť. Naplánujete si to a plynule bez prestávky zmeniť status. Toto je väčšinou v prípade, že sa rozhodnete pre typ práce, ktorú ste vykonávali predtým. A je možné, že si so sebou potiahnete aj klientov a máte postarané o príjem. Máte viac slobody, rozhodovacej právomoci a ste si sebe pánom.
  3. či dáte výpoveď v práci a po skončení sa zaregistrujete na úrade práce.  Čas, ktorý získate, využijete na doplnenie kvalifikácie, oddych a plánovanie. Tento postup som zvolila aj ja. (Viac o tom píšem v nedávnom príspevku) .
  4. či dáte výpoveď v práci a po skončení sa zaregistrujete na úrade práce, pretože nasledujete hlas svojho srdca. Toto bol aj môj osobný prípad.

Tieto 4 body hovoria len o možnom postupe, ktorý si môžete zvoliť. Nehovoria nič o tom, čo všetko je potrebné, aby ste živnosť získali.

Čo je dobré vedieť: Aký je postup pri založení živnosti.

  1. Založenie ako také je veľmi jednoduché a nepotrebujete mať nič špeciálne pripravené. Stačí vám kolok, ktorý si zakúpite priamo na klientskom centre (napr. BA).
  2. Pri zakladaní živnosti je ale potrebné vedieť o akú živnosť ide. Nebudem sa rozpisovať do detailov, pretože túto oblasť majú krásne rozpísanú iné spoločnosti, ktoré sa tým zaoberajú. Príklad: www.podnikajte.sk., www.minv.sk , 
  3. Štatistická klasifikácia živností tento údaj budete potrebovať pri nahlasovaní o akú živnosť máte záujem. V prípade, že nahlásite určitú skupinu a triedu a neskôr budete svoje služby rozširovať, budete platiť za každé pridanie živnosti. Ak si to ustriehnete vopred, tak si vyberiete takú skupinu (teta za okienkom vám veľmi rada pomôže), ktorá bude mať „širší záber“.
  4. Živnostenský zákon.
  5. Odvody a ich výška. Každý rok sa mení výška odvodov. Žial rastie. Prvý rok ste ako živnostník oslobodený od odvodov do sociálnej poisťovne a máte povinnosť platiť len zdravotné (www.podnikajte.sk). V prípade, že v 2. roku podnikania podáte odklad daňového priznania (t.j. nepodáte ho v marci, ale až v októbri), tak odvody do sociálnej poisťovne začnete platiť až po 1 1 /2 roku od začiatku získania živnostenského oprávnenia.
  6. Bankový účet a jeho založenie.
  7. Názov ako taký: ak podnikáte v službách t.j. ako ja – poskytujem poradenské služby, je dobré podnikať pod vlastným menom. Prečo? Pretože je to vaša značka, váš brand. Je to niečo, s čím budete na trhu spájaný a identifikovateľný. Zároveň v prípade, že budete rozširovať ponuku služieb, nebudete musieť robiť update (napr. ak by som mala názov: Koučing.sk a rozhodnem sa upratovať, tak budem mať problém).

Iné: V prípade, že máte akékoľvek pochybnosti, alebo nejasnosti, vždy sa radšej informujte vopred na príslušných úradoch (poisťovne, daňový úrad). Pretože ľahšie je sa pripraviť vopred, ako hasiť neskôr.

Čo je dobré vedieť: Keď už máte živnosť.

  1. Webová stránka – tento bod by v podstate mohol byť uvedený ešte skôr, ale to je na každého rozhodnutí. Či si založíte stránku predtým, keď ešte chodíte do práce, alebo až potom. To je fakt individuálne.

Možnosti máte nasledovné:

  • Buď ste technicky zručný a urobíte si ju sami – www.webnode.sk , www.mioweb.cz, wordpress.com . Uvádzam pre mňa také najviac populárne.
  • Alebo si nájdete niekoho, kto vám ju vytvorí. Existujú lacnejšie riešenia, ale aj drahšie. Záleží čo všetko potrebujete uvádzať na svojom webe. Záleží na čo všetko vám web bude slúžiť. Príklad: ja som od začiatku vedela, že si chcem uľahčiť do budúcnosti administratívu. T.j. mám zautomatizované procesy, ktoré mi šetria čas. Web som si dala vytvoriť externým providerom a financie som získala prostredníctvom dotácie, aby som nezaťažila domáci rozpočet.

Iné: Pamätajte ale na to, že ak nie ste technicky zručný a web vám vytvorí niekto na mieru, tak v budúcnosti potrebujete mať financie na každý update webu.

Plus: Súčasťou webu sú texty, ktoré potrebujete napísať a pripraviť (t.j. ak ste zdatný, napíšete si ich sám. Ak nie, je dobré mať copy writtera). Fotky – súčasťou webu sú aj fotografie. Pozrite sa na moje, ktoré som si dala urobiť profesionálnou fotografkou Jankou Fašungovou.  Fotky sú vaša vizitka. A radšej ako dávať fotku urobenú z ulice mobilom, investujte do profesionála. Alebo aspoň do niekoho, kto vie čo robí.

2. Fakturácia – na začiatku podnikania asi nebudete mať veľa prevodov a vystačíte si aj s klasickým programom: www.iDoklad.sk,  www.superfaktura.sk. V prípade, že si neskôr chcete život uľahčiť a zautomatizovať, môžete využiť systém: www.simpleshop.cz (osobne ho používam od začiatku a som veľmi spokojná), alebo www.fapi.cz. Systémy funguje tak, že je spárovaný prostredníctvom API kľúču s vašou webovou stránkou. V rámci systému si vy už vytvoríte objednávkový formulár, ktorý bude dostupný v rámci ponúkaných služieb na vašom webe. A pekne krásne, keď si zákazník zakúpi vašu službu, príde mu automaticky do emailu objednávka a neskôr po zaplatení faktúra. Na toto treba myslieť dopredu.

3. Facebook profile – je možné, že ste doteraz boli na fcb neaktívny a mali ste ho len na pozeranie fotiek (tak ako ja :). Je fajn si tieto záležitosti oprášiť a pozrieť sa na svoju profilovú fotku, na vyplnené informácie o sebe atď. Čokoľvek čo môžete vyplniť o sebe, urobte tak. A nezabudnite si to skontrolovať cez mobil. Aby ste mali istotu, že vizuál je taký, aký potrebujete (žiadna odstrihnutá hlava).

4. Facebook stránka – je stránka, ktorá vám poslúži neskôr k tvorbe platených reklám a kampaní. Pretože toto zo svojho osobného profilu nie je možné robiť.

Iné: otázku nastavovania reklamy tu nebudem riešiť, pretože nie som expert. Treba si vyhľadať konkrétneho odborníka, ktorý vám s tým pomôže. Môžete to skúsiť aj sami, ale je to dosť pracné a zložité. A ešte k tomu, keď nastavíte reklamu zle, môžu vám zablokovať účet. Čo pri facebooku a ich podpore, nie je veľká sláva.

Toto boli praktické tipy, triky a rady, ktoré som zhrnula pre tých z vás, ktorí uvažujete o dráhe živnostníka. 

Sú to informácie, ktoré som ja pred založením nemala. Prácne som si ich vyhľadávala na webe a čítala všetky články, ktoré mi mohli pomôcť. Preto som si povedala, že je fajn to zhrnúť do jedného článku a môžem vám to na vašej ceste pomôcť.

Každý z nás má talent na niečo iné. A na to si pamätajte, keď budete uvažovať nad cestou živnostníka. Pretože okrem týchto praktických bodov, ktoré som zhrnula vyššie, táto dráha vyžaduje aj:

  1. DISCIPLÍNU
  2. KONZISTENTNOSŤ
  3. ODVAHU
  4. SEBAREFLEXIU
  5. TECHNICKÚ ZRUČNOSŤ
  6. PLÁNOVANIE
  7. ORGANIZAČNÚ ZRUČNOSŤ….

Samozrejme nemusíte byť majster vo všetkom, ale aspoň základné predpoklady tam musia byť. Pretože na začiatku nebudete mať príjmy na to, aby ste si zaplatili odborníka v danej oblasti.

Aké sú tie vaše talenty? Viete? Troška vám pomôžem>>> Zistite čo skrýva váš dátum narodenia (deň)<<<. Aké vlastnosti sa skrývajú v každom čísle. Zistite, aké silné stránky môžete použiť či už pri zakladaní alebo prevádzkovaní živnosti.

Na záver:

  • Cesta živnostníka je častokrát cesta samotára.
  • Cesta živnostníka je raz taká, raz taká. Raz sa zobudíte s plnou hlavou nápadou a inokedy nemáte chuť na nič.
  • Môžete mať pocit, že ste jediný/á, kto sa cíti nepoužiteľný.
  • Môžete si pokladať otázku: „Toto je ono? To som chcela? Veď to nie je sloboda, ale šichta“

 

ALE veľké ALE na konci.

Je to cesta, ktorá vám viacej dáva ako berie. Je to cesta, na ktorej sa naučíte toľko o sebe, že nepotrebujete soft-skillový training navyše. Je to cesta na ktorej spoznáte veľmi veľa zaujímavých ľudí, ktorí vám obohatia život (nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech, Talianska, Maďarska, UK…). Je to cesta na ktorej sa naučíte veľa technických vychytávok. Je to cesta, ktorá vás mentálne posúva vpred.

Toto všetko a oveľa viac v klasickom zamestnaní od-do nezískate.

Čo v prípade, že cítite, že to chcete vzdať? Čo v prípade, že ste sa ocitli na bode mrazu a neviete ako ďalej? Vyhľadajte odborníka, ktorý už túto cestu má za sebou. Odborníka ktorý vás potiahne a môže nasmerovať smerom, ktorý bude pre vás vhodný.

Ako vám môžem pomôcť ja? Prostredníctvom poradenstva/mentoringu, pri ktorom používam numerológiu zisťujem cez váš dátum narodenia poslanie, vašu životnú cestu, silné stránky. Oblasti, ktoré vám môžu dopomôcť pri zakladaní živnosti, alebo pri smerovaní v podnikaní. Zároveň sa pozriem na životné obdobie (tzv. ročnú vibráciu), ktorým prechádzate, pretože má veľký vplyv na to, ako sa cítite. Pozrieme sa spoločne aj na lekcie, ktorými prechádzate a pochopíte prečo sa vám dejú veci, ktoré sa vám dejú. Po teórii nasledujú praktické kroky, ktoré si spoločne zadefinujeme.

Prajem vám veľa šťastia na vašej ceste živnostníka 🙂