Ako nájsť v živote balans

Ako dosiahnuť životnú rovnováhu a čo s tým, ak sa to jednoducho momentálne nedá?

Otázky ohľadom rovnováhy v živote sa začali po kovide skloňovať v našom slovníku čoraz častejšie. Nebola to náhoda, ale skôr zhoda okolností. Keď človek zrazu stratí kontrolu nad externým dianím a pocíti, že jediné čo mu ostáva je sa odovzdať. Nemyslím tým „bohapusto“ sa opustiť životu, ale pustiť kontrolu nadtým, nad čím nemáme vplyv. Napr. keď nám bolo prikázané, aby sme ostali zavretí doma, alebo ako nám bolo prikázané nosiť rúška. To všetko bolo mimo nás, pretože sa niekto rozhodol a dal nám to formou príkazu. A bolo na nás, na našom svedomí a najlepšom vedomí tieto „príkazy“ rešpektovať. Alebo nazvime ich radšej pravidlá. Znie to prijateľnejšie. A ako vieme pravidlá sú na to, aby sa rešpektovali a dodržiavali. Pravidlá sú na to, aby dali veciam určitý smer, aby ľudia vedeli čo majú robiť. Pravidlá existujú v cestnej premávke, v etike správania, v rámci firemnej kultúry….Sú hlavne pre tých, ktorí kebyže nich nemajú, kráčajú svetom ako neriadená strela. Už aj malé deti potrebujú svoje pravidlá, aby vedeli, kde majú svoje hranice. A aj vďaka pravidlám môžeme mať v živote, v spoločnosti a aj v práci rovnováhu.

Poďme sa spoločne pozrieť na ten work-life balance. Naozaj tu nebol predtým (pred kovidom)? Naozaj tá potreba rovnováhy v živote vzrástla až po roku 2020?

Nie, nebola. Len sa o tom toľko nehovorilo, nepísalo. Ľudia chodili do práce od-do, spoločnosti mali rôzne programy pre zamestnancov v podobe benefitov, aby dokázali pritiahnuť oko nového kandidáta. Či to naozaj splnilo svoj účel, to nech si posúdi každý sám. Pretože každý si je tvorcom vlastného šťastia a každý je zodpovedný sám za seba. A môžeme mať aj 10 benefitov od spoločnosti, ale keď reálne nemáte čas si ich vyčerpať, potom je tu nastavené niečo nesprávne. Môžeme polemizovať nadtým kto je „vinník“, ale opäť sa dostávame k tomu, že treba sa pozrieť v prvom rade na seba. Na svoje priority a na svoje hodnoty.

Pre lepšiu predstavu pripájam 2 príklady:

1. Keď sa z pracujúcej ženy, stane „žienka domáca“…

Predstavte si situáciu: žena chodí do práce, je spokojná, vyrovnaná, zarába. Má čas na svoje koníčky, kávičky a dostane sa do veku, kedy jej začnú tikať biologické hodinky. S partnerom sa teda dohodnú, že je „čas“. A za pár mesiacov sa ich rodinka rozrastie o 3 člena rodiny. Žene sa obráti život o 180 stupňov a zrazu z tej vyrovnanej spokojnej ženy, je nevyrovnaná, nevyspatá žienka domáca, ktorá žije v stereotype. Mesiace idú a ona začína pociťovať, že jej niečo chýba. Jej vnútorná rovnováha bola narušená a potrebuje nájsť spôsob, ako ju opäť nadobudnúť. Avšak je tu dieťa (t.j. niekto kto ju potrebuje non-stop), pracujúci muž (t.j. 1 príjem) a ona doma.

Čo môže urobiť, aby získala opäť svoj čas pre seba, ale zároveň nenarušila plynulý chod domácnosti? Pretože raz keď ste už rodina, asi by bolo nie celkom na mieste sa hrať na samostatnú jednotku. Začnime pekne od začiatku a to tým, že sa pozrieme na jej rebríček hodnôt. Jedna z hodnôt je sloboda – t.j. pred narodením mala čas na všetko a teraz pociťuje, že tú osobnú slobodu nemá. Ako ju môžu nájsť? Pozrieme sa na aktivity, ktoré cez týždeň má. Kedy vstáva? Kedy chodí spať? Čo robí, keď dieťa zaspí? Čo robí, keď muž príde z práce? A touto analýzou zisťujeme, ako plnohodnotne využíva svoj čas.

Pri kladení otázok či už samovoľne, alebo prostredníctvom mentora, sa zistí:

  • Že jej chýba postráda socializáciu. Aké možnosti má? Môže ísť na ihrisko, kde stretne iné mamičky. Môže prihlásiť dieťa na krúžok, kde opäť stretne podobne naladené mamičky a môže sa socializovať.
  • Že jej chýba športová aktivita. Aké možnosti má? Môže si nájsť cvičenia v blízkosti jej bydliska (kvôli ušetreniu času), alebo využije víkend, kedy je muž doma. Dohodne sa s ním, že každý utorok, sobotu ide cvičiť a môže to mať fixne v kalendári.

Toto nie je o tom, aby sme sa vyhovárali na malé dieťa, že nemáme čas, lebo muž je v práci. Ale je to priestor na nájdenie riešenia, ktoré bude vyhovovať hlavne vám (ženám) a zároveň to nenaruší chod domácnosti. A pamätajte si milé ženy, keď naozaj niečo chcete a je to vaša priorita (či už je to šport, socializovanie sa), urobíte všetko preto, aby ste si ten čas našli. Netreba čakať na impulz zvonka, že za vami príde partner a povie vám: Moja choď von, lebo vidím, že to potrebuješ… Hľadajte riešenie, ktoré bude vyhovovať vám.

2. Keď chodíte do práce, ktorá vás nebaví, ale…

Predstavte si situáciu: mesiace, roky chodíte do práce. Je to práca, ktorá vás živí. Kolektív je normálny, šéf je normálny. Obsahovo je to ok. Viete čo máte robiť. Viete kedy máte robiť. Ale čoraz častejšie narážate na to, že vás to už nebaví. Polemizujete nadtým, že je čas na zmenu. A v hlave sa vám stále bije scenár: odísť? Neodísť? Ale čo keď to bude inde také isté? Kde mi dajú taký plat ako mám teraz? A v podstate tu je to ok… Prejde pár mesiacov a ten vnútorný dialóg vediete opäť. Narazíte potom na dilemu: mám hypotéku, nemôžem predsa zmeniť. Práca vám čoraz viac začína prekážať. Čo s tým? Je tam riešenie? Áno.

Vždy máte možnosť voľby:

  • môžete sa porozprávať so šéfom a vysvetliť mu vaše pocity. Možno príde s návrhom, ktorý vás prekvapí.
  • môžete ísť na oddelenie ľudských zdrojov a poradiť sa s relevantnou osobou, ktorej dôverujete.
  • môžete pozrieť na intranet a preskúmať či náhodou sa neuvoľnila zaujímavá pozícia v rámci spoločnosti.
  • môžete svojim známym povedať, že uvažujete o zmene a kebyže o niečom vedia, nech vás kontaktujú.
  • môžete si oprášiť životopis a pozrieť si pracovný trh. A keď vás niečo zaujme, pošlete ho.

 

A čo keď ani jedna z týchto možností nevyjde…!? A čo keď podobné možnosti nemáte?
Potom prichádza na rad prijatie…

Ad1)

Prijať situáciu taká aká je a doslova sa naladiť na prítomnosť. Pozrieť sa na to dieťa a povedať si, že teraz ma potrebuje. Že je to obdobie, ktoré netrvá večne. A nájsť tie pozitíva. Pochopiť, prečo je to tak, ako to je. Lebo je tam odkaz pre vás a pre vaše dieťa. Ono vám prišlo práve preto, aby vám ukázalo, kde máte „medzery“, alebo na akých cnostiach potrebujete trošíčka popracovať. Možno je to trpezlivosť, možno naučenie sa väčšej empatii, alebo aj takej vzťahovej komunikácii, ktorá je nevyhnutná pri hľadaní riešenia. Všetko sa deje pre niečo. A to čo z danej situácie vyťažíte, je už na vás. Bežať stále dopredu, naháňať sa za niečím, vám bude uberať len silu. Porovnávať sa so susedkou, alebo ženami, ktoré v tej chvíli sú v práci a možno majú čas na ten drink, vám bude zbytočne energiu uberať. Prijmite svoj život taký aký je. A v prípade, že ste aj smutná, je to v poriadku. Skúste zavolať kamarátke, ktorá vás vypočuje. Skúste sa porozprávať s inými mamičkami a zistíte, že ste na tom podobne. A verte či nie, príde úľava. Príde pochopenie z druhej strany, ktoré je niekedy viac, ako hodina strávená vo fitku

Ad2)

Prijmite to ako fakt. Spýtajte sa seba: „Urobil/a som v danej situácii maximum? Urobil/a som všetko preto, aby sa situácia zmenila?“ Ak je vaša odpoveď áno, tak to prijmite. Je možné, že pre vás ešte nenastal ten správny čas na odchod. Pozrite sa na svoju súčasnú prácu a hľadajte pozitíva. Som si istá, že ich nájdete minimálne 5. Dám malý príklad – napr. dobrá vzdialenosť do práce, dobrý kolektív, zadarmo parkovanie, benefity. Ak nájdete pozitíva, zistíte, že to nie je až také zlé (aspoň na pár mesiacov vás to ukľudní). A kto vie.. Možno o pár mesiacov, alebo aj skôr vás niekto osloví s veľmi dobrou ponukou, ktorá by predtým neprišla. Dovtedy sa môžete sústrediť napr. na iné oblasti v živote – rodinu, vzdelávanie, šport, na ktoré máte popri súčasnej práci čas a priestor.

O čom to všetko je?

O nájdení stratenej rovnováhy v tej oblasti, v ktorej potrebujete.

Ako nájsť v živote balans?

Je dokázané aj psychológmi, že na zvýšenie a zlepšenie kvality života či už je to u ženy, alebo aj muža, potrebujeme mať rovnováhu v rámci 4 pilierov: myseľ, srdce, telo, duša. Pozrime sa im spoločne na zúbok aj prostredníctvom numerológie.

Myseľ

Pravidelne sa starať o jej nastavenie. Myseľ je tá, ktorá v nás vyvoláva strachy, obavy, stres. A naopak si ňou môžeme privodiť aj pocit šťastia. To čomu dávame pozornosť, to rastie. Či si už zvolíte strach, alebo šťastie je na vás. Napr. tí, ktorí máte v dni narodenia 3 (3, 12, 21, 30) je dobré, keď si na tú svoju myseľ posvietite.

Cvičenie: každé ráno predtým ako vstanete z postele, si v hlave predstavte ako bude vyzerať váš deň. Doslova ako chcete aby vyzeral. Trénujte si svoju myseľ (je to sval, ako každý iný). Je to ako keď dvíhate činku a biceps rastie.

Srdce

Je o vzťahoch. O všetkých vzťahoch, ktoré v živote máme (partner, deti, rodičia, priatelia, kolegovia). Čím viac ste spokojní vo vzťahoch, tým väčšiu rovnováhu budete v živote mať. Napr. ak máte deň narodenia začínajúci sa 2 (2, 20, 21…29), pre vás sú vzťahy oveľa dôležitejšie, ako pre iných. Ste citliví na prostredie. Dokážete vnímať veci medzi nebom a zemou. A nerovnováhu môžete pociťovať v úrovni srdca (úzkosť), brucha (tréma). A pri komunikácii s druhými máte tendenciu potláčať seba na úkor druhých.

Cvičenie: naučte sa počúvať svoju intuíciu. Niekedy dostanete silný signál a viete hneď čo máte robiť. Inokedy to môže byť aj zvuk, ktorý započujete. Alebo letmý pohľad na niečo, niekoho. To všetko vám pomáha k tomu, aby ste vedeli vyhodnotiť situáciu a ľahšie reagovať v rámci vzťahov.

Telo

Fyzické telo ako také. Pohybové aktivity, ktoré by mali byť súčasťou vášho života. Či už je to beh, chôdza, joga a v neposlednom rade aj spánok. To všetko má vplyv na rovnováhu. Napr. ak máte v dátume narodenia čísla 7-8-9 (rok 1978), pre vás fyzická aktivita je nevyhnutná, aby ste dokázali fungovať. Energiou, ktorú máte potrebujete usmerniť. A vo vašom prípade je to šport. Bez výnimky.

Cvičenie: nemáte čas na športové aktivity? Staňte skôr. Nedá sa? Dajte si do kalendára 2x do týždňa na tvrdo – šport. Rezervujte si ten čas či už s trénerom, alebo skupinové cvičenia. Zaplaťte si to vopred, pretože už bude pre vás ťažšie povedať nie.

Duša

Najkrajšie na koniec. Tu patria aktivity, ktoré vám už len pomyslením na ne, vyčarujú úsmev na tvári. Je to váš vnútorný hlas, ktorý vám našepkáva, čo máte robiť. Patrí sem kreativita, nájdenie zmyslu života, cestovanie, spiritualita. Aktivity, ktoré vám dodajú silu na všetkých úrovniach. Napr. keď máte deň narodenia 5 (5, 14, 23), duchovné číslo, ktoré potrebuje cítiť slobodu v živote. Potrebuje mať roztiahnuté krídla a vedieť sa nadýchnuť. A keď robíte v kancelárii od rána do večera, tak vaša dušička tam veru slobodu nemá.

Cvičenie: skúste sa pozrieť na vašu umeleckú dušu. Čo vám hovorí. Možno chytiť štetec do ruky a len tak maľovať? Alebo chytiť foťák do ruky a zdokumentovať krásu okolo vás.

Záverom len dodám:

Na to, aby ste mali rovnováhu v živote, začnite od seba. Začnite od 1 oblasti, ktorú si vyberiete z horeuvedených pilierov a každý deň postupne krok po kroku prispejte k zlepšeniu vášho wellbeingu.

PS: K tomu všetkému mám pre vás praktický návod, ako môžete v živote získať to, po čom túžite:

Ako vám môžem pomôcť ja?

Prostredníctvom poradenstva/mentoringu, pri ktorom používam numerológiu zisťujem cez váš dátum narodenia poslanie, vašu životnú cestu, silné stránky. Oblasti, ktoré vám môžu dopomôcť pri zakladaní živnosti, alebo pri smerovaní v podnikaní. Zároveň sa pozriem na životné obdobie (tzv. ročnú vibráciu), ktorým prechádzate, pretože má veľký vplyv na to, ako sa cítite. Pozrieme sa spoločne aj na lekcie, ktorými prechádzate a pochopíte prečo sa vám dejú veci, ktoré sa vám dejú. Po teórii nasledujú praktické kroky, ktoré si spoločne zadefinujeme.

Článok publikovaný v augustovom čísle 08/23 časopisu Balans (Ako nájsť balans v živote >>>pozrieť tu)