Psychosomatika a atopický ekzém

Čo je ekzém, aké sú jeho prejavy a čo s tým…

 

V tomto článku sa venujem atopickému ekzému z rôznych uhlov pohľadu. Povieme si niečo o tom, čo je to atopický ekzém. Aké sú jeho najčastejšie prejavy a ako vzniká. Zároveň si povieme niečo o spojitosti psychosomatiky s atopickým ekzémom.
1.  Čo je to ekzém?

Dovolím si na úvod použiť informácie z wikipédie:

„Ekzém je chronický svrbivý kožný zápal (dermatitída). Zápal je neinfekčný a môže byť alergického aj nealergického pôvodu. Alergický ekzém (kontaktný, atopický), však býva veľmi častý. Zápal postihuje predovšetkým pokožku. V akútnej fáze sa prejavuje výskytom svrbivých, začervenaných ložísk, na ktorých sa neskôr tvoria mokvajúce pľuzgieriky (pupence a pľuzgiere). Pre chronickú formu je typické zhrubnutie kože a farebné zmeny kože.

Ide o veľmi časté ochorenie, ktorého výskyt sa neustále zvyšuje.

Ľudia trpiaci týmto ekzémom majú ako imunitné, tak i nervové a kožné odchýlky:

  • Imunitná odchýlka (atopia) spôsobuje kožnú alergickú reakciu na ľubovoľný alergén.
  • Kožná odchýlka sa prejavuje nedostatočnou tvorbou ochrannej kožnej tukovej vrstvy. Preto je koža suchá, má zníženú bariérovú funkciu a umožňuje prienik alergénov a infekcie.
  • Nervové odchýlky sa prejavujú svrbením, dráždivosťou a citlivosťou kože.“

 

Ako príklad uvediem dcérin atopický ekzém s ktorým sa narodila a neskôr sa k nemu pridružili aj iné diagnózy, ktoré súviseli s nízkou imunitou (salmonela, zápal kĺbu, horúčky). Na to, aby som jej bola schopná pomôcť, potrebovala som sa na to pozrieť doslova “z výšky” a ísť krok po kroku. Starostlivosť o jej zdravie zahŕňalo:
  1. posilnenie črevnej mikroflóry (fyzické zdravie),
  2. prácu s emóciami – ako zvládať vonkajšie vplyvy, na ktoré reagovala jej pokožka,
  3. imunitný systém (emotívne zdravie),
  4. odhalenie príčiny prečo – psychosomatika (mentálne zdravie).
Keď som dostala “pod kontrolu” všetky tieto oblasti, dcéra bola každým mesiacom zdravšia a jej zdravotný sa markantne zlepšil. Samozrejme sa to neudialo za jeden týždeň, alebo jeden mesiac. Zahŕňalo to kontinuálnu prácu spojenú so samoštúdiom, úpravou jedálničku a tým najpodstatnejším bolo hlavne mojej nastavenie v hlave. Áno čítate správne. Môj prístup k výchove, k zvládaniu rodičovských povinností, ktoré v tom čase zahŕňali starostlivosť o 2 malé deti s 2 ročným vekovým rozdielom.
Aby som mohla byť „kľudná“ a zvládala všetko s ako takým prehľadom, potrebovala som si prenastaviť rebríček hodnôt:
  • Z výkonu na 120% som zvoľnila a prestala som robiť všetko hneď. Niečo čo som predtým nedokázala, sa zrazu stalo mojou súčasťou (v skratke tlak, ktorý som na seba vyvíjala bol len o mne. Nikto iný na mňa netlačil).
  • Začala som si užívať jednotlivé dni (predtým som rozmýšľala veľa o budúcnosti). 
  • Plánovanie som zúžila na kratšiu frekvenciu t.j. cca mesiac. Predtým to bola päťročnica alias scéna v Pelíškach.
  • Viac som do života zahrnula seba, sebarozvoj (kurzy, šport, stretnutia).
Viac o tom sa môžete dozvedieť aj z mojej návštevy v DÁMSKOM KLUBE v RTVS, kde som hovorila práve na túto tému.
2. Aké sú prejavy atopického ekzému?
Záleží od veku človeku.
Ak berieme novorodenca, tak u toho sú najčastejšie prejavy na líčkach, krku, na hlave alebo aj v záhyboch. T.j. na rukách v lakťovej jamke a v podkolenných jamkách. Postupne, keď sa ekzém zhoršuje, jeho výskyt môžete spozorovať aj na iných častiach tela, ako je bruško.
Ak berieme ročné, alebo viacročné dieťa, tak sa ekzém postupne rozširuje aj na iné časti tela: nohy, ruky.
Ak berieme školáka, tak je ekzém najčastejšie v lakťovej jamke, na nohách, na krku a samozrejme aj na tvári. Veľmi záleží od prostredia v ktorom dieťa vyrastá a aj od podmienok v škole. Či zvláda školskú dochádzku bez problémov, akých má spolužiakov, aké má pani učiteľky. Pretože ako vieme, stres pri atopickom ekzéme je hlavným spúšťačom. 
3. Aké sú spúšťače?
Ako som už spomenula vyššie, spúšťače môžu byť rôznorodé. Spomeniem, ktoré boli u nás:
  • Stres v domácom prostredí. Moja psychika ovplyvňovala dcérin zdravotný stav. To ako ja som zvládala rodičovské povinnosti – výchovu 2 detí (staršia nám dávala zabrať), to všetko ona ako maličká prežívala vnútorne. A ekzém bol dôsledok jej potláčaných emócií. 
  • Strava – keď sa jej stav začal zhoršovať, pridružili sa aj iné diagnózy, pretože jej telo nemalo silnú imunitu. Tým pádom bola náchylnejšia na akýkoľvek vírus, baktérie. Prejavovalo sa to ochorením, ktoré sa vracalo každý mesiac – horúčky, laryngitída, zápaly a aj salmonelóza. A neskôr aj histamínová intolerancia (taká tá obľúbená diagnóza, ktorú vám doktori dajú, keď nevedia čo s vami).
  • Psychosomatika – v podstate to dosť súvisí s prvým bodom. Ona ako citlivé dieťa, veľmi emočné dieťa napojené na mňa, prežívala všetko dvojnásobne. 
Viac o tom sa môžete dozvedieť (vypočuť) v mojich 3 epizódach, ktoré som pre vás pripravila:
  1. Atopický ekzém – strava, črevá
  2. Psychosomatika a atopický ezkém
  3. Atopický ekzém – príčiny jeho vzniku
4. Čo robiť ako prvé, keď máte podozrenie, že ide o atopický ekzém?

Keď ste podobne na tom ako som bola ja, niekedy nemusíte ani tušiť, že sa jedná o ekzém. Nám to bolo oznámené pri návšteve pediatričky. V zásade postupujete podľa toho, ako sa ekzém vyvíja. Sú stavy, kedy dieťa to má len pár mesiacov, alebo rok a sa mu to stratí.

Ale sú prípade (ako napr. aj ten náš), že sa to zhoršuje a vtedy už treba naozaj ísť systematicky a hľadať príčinu. Pretože verte mi, tá je tam vždy. Či je to samotné prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, alebo potom sa treba pozrieť ďalej na prostredie, v ktorom trávi väčšinu jeho času (škôlka, škola).

V prípade, že sa jedná o dieťa, ono vám prišlo do života, aby vám niečo ukázalo. Aby vás niečo naučilo. Aby vám rozšírilo obzory. Aby vás posunulo vo vašom sebarozvoji. A buď tú „výzvu“ prijmete, alebo si zvolíte jednoduchšiu cestu a tým sú kortikoidy, tabletky na alergiu, neskôr sprej na astmu… Celkový priebeh väčšinou vyzerá nevinne – malý ekzém, väčší ekzém, pridružené alergie, histamínová intolerancia, kašeľ, neskôr astma. 

 

5. Ako postupovať pri ošetrovaní kože?

Záleží od stavu v akom sa vaša pokožka nachádza. Ja som vyskúšala na začiatku skoro všetko: od olejov, po krémy, cez kortikoidy, až po homeopatickú liečbu. Najviac mi však zabrali fytofarmaká, ktoré som dcére nasadila, keď bolo najhoršie. A postupne ako sa jej stav zlepšoval, tak nepotrebovala ani to. Bola to kombinácia liečby: zvnútra, zvonka a to najpodstatnejšie bol môj prístup k životu (menej stresu).

Viac o tom sa môžete dočítať a dozvedieť v E-BOOKU, ktorý som pre vás pripravila. Je to návod, ktorý obsahuje postup, ktorý som aplikovala ja. Zároveň obsahuje recepty, odporúčané potraviny, suroviny atď. 
Slová na záver: 

Vždy začnite od seba. Pretože okolie je len spúšťačom. Ak trpíte vy na ekzém t.j. ste dospelý človek, treba začať pracovať na svojom sebavedomí, na svojich hraniciach voči okoliu. Pretože tam to všetko začína. Ak je to vaše dieťa, ktoré trpí na ekzém, verte mi, že keď som to dokázala ja, dokážete to aj vy. Ale nie je to zadarmo. Chce to pevnú vôľu, čas, odhodlanie a hlavne zdravú mieru sebareflexie. 

Budem veľmi rada, keď vás na tejto ceste budem môcť sprevádzať. Pretože som si to reálne zažila a viem čím všetkým prechádzate. Stačí mi zavolať, alebo sa rovno môžete objednať na konzultáciu , kde sa pozrieme na:

  • príčinu vášho zdravotného stavu
  • osobnú ročnú vibráciu, ktorou momentálne prechádzate (t.j. obdobie, ktoré má na vás vplyv)
  • vzťahové otázky (či už vášho partnera alebo osobu, ktorá sa nachádza vo vašej blízkosti)

 

Cieľ je, aby ste sa nemuseli spoliehať na prostriedky dostupné na trhu, alebo na pomoc zvonka. Ale nájdete spôsob, ktorý funguje vám. Či už sú to techniky na zvládanie stresu, alebo na nastavenie si správnych hraníc. A zároveň si vyskladať jedálniček tak, aby zahŕňal to podstatné. A ako sa hovorí: VŠETKO s MIEROU :).

 

Život je na to, aby ste ho žili. A nie prežívali. Zdravie máte len jedno a treba si ho vážiť.